Syn.: Cotula chrysanthemifolia Blume, Dichrocephala abyssinica Sch. Bip. ex Hochst., nom. inval., Dichrocephala grangeaefolia DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Dichrocephala chrysanthemifolia
Rozšíření: Druh s rozsáhlým, ale ostrůvkovitým areálem v tropických oblastech v horách. V západní části Afriky roste ve vysokých polohách Kamerunu a na ostrově Bioko. Na východě tohoto kontinentu roste od Rwandy a východního pohraničí Konga přes Ugandu, Keňu, Tanzánii, zasahuje do Malawi a Mosambiku, na sever do Jižního Súdánu, Etiopie, Eritrey a Somálska. V Asii se vyskytuje na Arabském poloostrově v Saúdské Arábii a v Jemenu, také na Sokotře; dále roste v Himálaji od Nepálu po čínský Yunnan, také v Malajsii, Indonésii, na Filipínách a na Nové Guineji.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhčí travnatá místa v otevřených horských lesích a nad horní lesní hranicí, porosty podél potůčků, příležitostně i úhory a okraje cest. Lokality leží v nadmořské výšce 1800–3750(–4000) m.
Dichrocephala chrysanthemifolia
Popis: Trsnatá, jednoletá nebo krátkověká vytrvalá bylina, lodyha je přímá nebo vystoupavá, 30–75 cm vysoká, drsně chlupatá až olysalá, podélně pruhovaná. Listy jsou střídavé, přisedlé, podlouhlé až obkopinaté, 1,5–8(–12) cm dlouhé a 0,5–2,5(–3,5) cm široké, žláznatě chlupaté, na bázi ouškaté, hrubě vroubkované až peřenolaločnaté. Úbory jsou koncové, dlouze stopkaté (někdy uspořádané v hroznovitém květenství), téměř kulovité, 6–7 mm v průměru; zákrovní listeny jsou velmi drobné, dvouřadé, eliptické, 1,5–2 mm dlouhé; květy jsou bělavé, zelenavé nebo načervenalé, okrajové samičí tvoří 3–4 řady, jsou asi 1 mm dlouhé, mají kratičkou trubku a nálevkovitou, 3–4cípou korunu, středové květy jsou podobné, oboupohlavné, 1,5–2 mm dlouhé, s 4(–5)cípým nálevkovitým lemem. Nažky jsou stlačeně obvejcovité, 1,5–1,7 mm dlouhé, světle hnědé, kolem vrcholu s přisedlými žlázkami; chmýr chybí.
Poznámka: Druh má obrovské, nesouvislé rozšíření a je značně variabilní. Byl popsán z Indonésie a populace v jednotlivých oblastech se zřejmě poněkud liší; podrobnější vyhodnocení této proměnlivosti zatím chybí. I v africké části areálu se diskutuje o skutečnosti, že v některých horských oblastech jsou poněkud odlišné populace, takže např. z keňského pohoří Aberdare byl popsán taxon Dichrocephala alpina, který se liší drobnými kvantitativními znaky a vazbou na vyšší horské polohy.
Dichrocephala chrysanthemifolia
Dichrocephala chrysanthemifolia
Dichrocephala chrysanthemifolia
Fotografováno ve dnech 28.–31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, více lokalit mezi Simien Lodge a Mt. Bwahit).