Syn.: Gyrostachys madrensis (Rchb. f.) Kuntze, Gyrostachys michuacana (Lex.) Kuntze, Gyrostachys sulphurea (Lex.) Kuntze, Neottia michuacana Lex., Neottia sulphurea Lex., Schiedeella michuacana (Lex.) Burns-Bal., Spiranthes madrensis (Rchb. f.) Hemsl., Spiranthes michuacana (Lex.) Hemsl., Spiranthes sulphurea (Lex.) Hemsl., Stenorrhynchos madrense Rchb. f., Stenorrhynchos madrensis Rchb. f., Stenorrhynchos michuacanum (Lex.) Lindl., Stenorrhynchos sulphureum (Lex.) Lindl., Stenorrhynchos vexillare (Szlach.) Szlach., Rutk. et Mytnik
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Dichromanthus michuacanus

Rozšíření: Severoamerický druh se středem areálu v náhorních oblastech středního Mexika, na sever zasahuje až do jižní Arizony a jihozápadního Texasu, na jih do jihomexického státu Chiapas, údajně se objevuje i v Hondurasu.

Ekologie: Roste terestricky na otevřených travnatých stanovištích a v křovinaté vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 2500 m. Kvete od září do února.

Dichromanthus michuacanus

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 80 cm dlouhou, jednoduchou, v dolní části lysou, nahoře jemně chlupatou. Listy vyrůstají při bázi lodyhy po 2–5, jsou eliptické až kopinaté, 10–50 cm dlouhé a 1–3 cm široké, špičaté. Květenství je terminální, hroznovité, 5–20(–35) cm dlouhé, mnohokvěté; listeny jsou nápadné, vejčité, 20–32 mm dlouhé, zašpičatělé, chlupaté; květy jsou resupinované, vnější i vnitřní okvětní lístky jsou bělavé až žlutozelené, se zelenými žilkami, chlupaté, úzce vejčité až vejčité, zhruba stejně dlouhé, vnější jsou o něco širší, pysk je 8–16 mm dlouhý. Plodem je vejcovitá tobolka.

Ohrožení a ochrana: Všechny vstavačovité – tedy i tento druh – podléhají ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: V rodu Dichromanthus jsou v současnosti akceptovány čtyři druhy, jejichž areály leží v oblasti sahající od jihozápadu USA přes Mexiko až po středoamerický Honduras.

Dichromanthus michuacanusDichromanthus michuacanus
Dichromanthus michuacanus
Dichromanthus michuacanus
Dichromanthus michuacanus
Dichromanthus michuacanus

Fotografováno dne 23. 10. 2019 (Mexiko, stát Puebla, úpatí sopek Popocatépetl a Iztaccíhuatl).