Syn.: Dianthera malabarica L. f., nom. illeg., Dianthera paniculata Forssk., Justicia ligulata Lam., Peristrophe bicalyculata var. rivinoides C. B. Clarke, Peristrophe bicalyculata var. subaequibracteata Bennet, Peristrophe paniculata (Forssk.) Brummitt
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Dicliptera paniculata
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne od tropické subsaharské Afriky přes Arabský poloostrov do Indie a jižní Číny, také zasahuje do jihovýchodní Asie (Thajsko až Vietnam). Výskyt v Indonésii a na Filipínách je sporný, údaj z Austrálie je zřejmě mylný.
Ekologie: Provází rozmanitá člověkem narušená stanoviště, křoviny, pastviny, okraje cest. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.
Dicliptera paniculata
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá přímá bylina s chlupatou, hranatou, 4–6úhlou, latnatě větvenou lodyhou až 1 m vysokou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až kopinaté, 4–6 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké, alespoň na žilkách na rubu chlupaté, na bázi zaokrouhlené až klínovité, celokrajné, špičaté nebo zašpičatělé; řapík je 1–1,7 cm dlouhý. Květenství je latovité, koncové větve ale tvoří vidlany; listeny jsou úzce kopisťovité, nestejné, špičaté, delší je 7–15 mm dlouhý; kališní cípy jsou čárkovité, 3,5–4 mm dlouhé; koruna je resupinátní, dvoupyská, červenofialová, trubka je válcovitá, 4–5 mm dlouhá, horní pysk je podlouhlý, 5–7 mm dlouhý, celokrajný nebo na vrcholu vykrojený, dolní je poněkud delší, nevýrazně žebernatý, s 3 krátkými zoubky; tyčinky 2, přirostlé v ústí koruny, s chlupatými nitkami; semeník je dvoupouzdrý, s 2 vajíčky v každém pouzdře. Plody jsou elipsoidní tobolky 1–1,2 cm dlouhé; semena jsou okrouhlá, jemně papilnatá.
Dicliptera paniculataDicliptera paniculata
Dicliptera paniculata
Dicliptera paniculata
Fotografováno dne 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Fizayah).