Syn.: Diapedium niederleinianum (Lindau) Kuntze, Diapedium pohlianum Kuntze, Diapedium sericeum (Nees) Kuntze, Diapedium squarrosum (Nees) Kuntze, Diapedium tweedianum (Nees) Kuntze, Dicliptera deltica Bridarolli, Dicliptera imminuta Rizzini, Dicliptera lutea Bridarolli, Dicliptera niederleiniana Lindau, Dicliptera pohliana Nees, Dicliptera sericea Nees, Dicliptera suberecta (Andre) Bremek., Dicliptera tweediana Nees, Jacobinia suberecta E. Andre, Justicia abnormis Pohl ex Nees
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité

Dicliptera squarrosa

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v jižní Brazílii (Cerrado, Mata Atlântica), Uruguayi, Paraguayi, východní Bolívii a v severní i střední Argentině.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, objevuje se na březích vodních toků, ale i kolem cest a železničních tratí, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Dicliptera squarrosa

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 40–100 cm dlouhou, v průřezu hexagonální, v horní části větvenou, olistěnou, lysou nebo i chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíky jsou 1–3 cm dlouhé, čepel je eliptická až vejčitá, 5–10 cm dlouhá a 2–4 cm široká, na bázi klínovitá, na vrcholu zašpičatělé, lysá nebo přitiskle chlupatá. Květenství vyrůstá v horní části lodyhy v úžlabí horních listů, je složeno z několikakvětých vidlanů; listeny jsou kopinaté, 6–8 mm dlouhé; kalich je asi 5 mm dlouhý, jeho cípy jsou kopinaté, špičaté, lysé; koruna je 25–30 mm dlouhá, 2pyská, červená, výjimečně i žlutá, vně řídce žláznatě chlupatá, trubka je 15–20 mm dlouhá, o průměru 4–5 mm, pysky jsou 8–10 mm dlouhé, horní je zaokrouhlený nebo vykrojený, dolní krátce 3laločný; tyčinky jsou asi 15 mm dlouhé, čnělka je nitkovitá, lysá. Plodem je vejcovitá tobolka, až 6 mm dlouhá.

Dicliptera squarrosa
Dicliptera squarrosa
Dicliptera squarrosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).