Syn.: Aster biennis Nutt., nom. illeg., Aster canescens Pursh, Machaeranthera canescens (Pursh) A. Gray
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Dieteria canescens
Rozšíření: Západ Severní Ameriky, od západu Severní i Jižní Dakoty a západního Texasu až do Kalifornie, od Alberty až po severozápadní Mexiko (Chihuahua). Druh je velmi variabilní, v areálu se rozlišuje na 10 variet. Nejrozšířenější je nominátní varieta, která se vyskytuje ve Skalistých horách, prériích i Sierra Nevadě, s var. ambigua se setkáme v Utahu, var. aristata se objevuje ve státech Colorado a Utah, var. glabra jen v Coloradu, var. incana v Idaho a Washingtonu, var. leucanthemifolia v Kalifornii a Utahu, var. nebraskana v Nebrasce a Jižní Dakotě, var. sessiliflora v Idaho, var. shastensis v Kalifornii, Nevadě a Oregonu, var. ziegleri v Kalifornii.
Ekologie: Nominátní varieta roste na trávnících, v křovinách i borových lesích, v nadmořských výškách od 1000 do 3000 m. Kvete od července do listopadu. Naproti tomu var. incana sestupuje jen do nadmořské výšky okolo 300 m, var. shastensis zase stoupá v Sierra Nevadě až do výšky okolo 3400 m.
Dieteria canescens
Popis: Jednoletá, dvouletá nebo i vytrvalá bylina až polokeř (u kalifornské var. ziegleri). Lodyhy i větve lysé nebo chlupaté, někdy i žláznaté. Listy jsou úzce kopinaté až čárkovité nebo dokonce i vejčité až obvejčité (u var. leucanthemifolia), 10–60 × 1,5–6(–8) mm, celokrajné nebo na okraji pilovité až zubaté, lysé nebo chlupaté, někdy žláznaté. Zákrovní listeny ve 3–10 řadách, 1–3 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté, někdy žláznaté, jazykovité květy někdy chybí (u var. shastensis), jinak jsou liguly bílé, modré nebo purpurové, 6–12 × 1–3 mm, trubkovité květy jsou 4–6(–7) mm dlouhé. Plodem jsou nažky.
Poznámka: Rod Dieteria zahrnuje patrně jen tři druhy, které se vyskytují v Severní Americe. Ty jsou však silně polymorfní, takže nakonec lze napočítat u tohoto rodu celkově více než 50 taxonů. Patří k obrovské skupině „amerických aster“, k nimž lze přiřadit například ještě rody Eurybia, Herrickia, Heterotheca, Machaeranthera, Oreostemma, Symphyotrichum, Triniteurybia, Xanthisma aj.
Dieteria canescens
Dieteria canescens
Fotografováno v létě 2012 (Kanada, Alberta, Horseshoe Canyon, Drumheller badlands).