Syn.: Iris bicolor Lindl., nom. illeg., Moraea bicolor Steud.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Dietes bicolor
Rozšíření: Původní na jihoafrickém pomezí Kapska a Natalu, přesněji v provincii Eastern Cape, v okolí Bathurstu. V současnosti je druh často pěstován v mnoha subtropických i tropických oblastech celého světa, z kultury se může šířit i do okolní krajiny, byl zaznamenán například v jihovýchodní Austrálii, kde proniká i do chráněných území, anebo ve Střední Americe (Guatemala, Salvador).
Ekologie: Ve své domovině roste na vlhkých stanovištích, v okolí vodních toků a mokřin. Kvete od října do ledna.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 90–100 cm vysoká. Listy jsou mečovité, až 100 cm dlouhé a 1–2 cm široké, celokrajné, s výraznou střední žilkou. Květy vyrůstají na konci lodyhy v chudém latovitém květenství, dosahují až 6 cm v průměru, jsou 6četné, okvětní lístky jsou rozložené, vejčité, bělavé až nažloutlé, vnější s hnědou kresbou. Plodem je kyjovitá tobolka dosahující až 25 mm v průměru.
Využití: Velmi dekorativní rostlina, květy sice kvetou jen jeden den, avšak tvoří se jich postupně značný počet. Pro naše klimatické podmínky však vhodná není. V jižní Africe se kořenům této rostliny připisovaly magické účinky.
Dietes bicolor
Dietes bicolor
Dietes bicolor
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 2. 2015 (Guatemala, Cobán).