Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Dietes grandiflora
Rozšíření: Jihoafrické pobřeží Indického oceánu – jihovýchodní Kapsko a jižní oblasti provincie KwaZulu-Natal. Jako okrasná rostlina se pěstuje v zahradách subtropických i tropických oblastí celého světa.
Ekologie: Ve své domovině roste v lesních lemech, na okrajích křovin a podél vodních toků. Na jihu Afriky kvete od listopadu do ledna, na severní polokouli začátkem jara, květy vytrvávají po dobu zhruba tří dnů.
Popis: Vytrvalá bylina, 100–150 cm vysoká, listy vyrůstají v trsech, jsou mečovité, až 100 cm dlouhé a 2 cm široké. Květy vykvétají na vysokých stoncích, dosahují až 10 cm v průměru; listeny jsou bylinné, 2,5–5 cm dlouhé; toulec je 5–8 cm dlouhý; vnější okvětní lístky jsou nehetnaté, 45–60 mm dlouhé, odstálé až skloněné, bílé se žlutými bradatými proužky, vnitřní okvětní lístky jsou 35–45 mm dlouhé, na bázi s hnědou skvrnitou kresbou, čnělky jsou světle fialové. Plodem je tobolka.
Záměny: Podobný africký druh Dietes iridioides je rostlinou menší, jeho květ vydrží kvést zpravidla jen jediný den, jeho vnitřní okvětní lístky jsou čistě bílé, bez hnědé kresby na jejich bázi. V jižní Africe vedle rodu Dietes najdeme i poněkud podobné kosatcovité rostliny rodu Moraea – ty se od rodu Dietes, který se vyznačuje podzemním oddenkem, odlišují podzemní hlízkou.
Využití: Bývá vysazován do zahrad a parků, snadno se množí semeny. V klimatických podmínkách střední Evropy nelze tento druh pěstovat celoročně v exteriéru.
Poznámka: Ze šesti druhů tohoto rodu se jich pět vyskytuje přímo v jižní Africe, jeden pak na ostrovech v Tasmanově moři, mezi Austrálií a Novým Zélandem (Dietes robinsoniana).
Dietes grandiflora
Dietes grandifloraDietes grandiflora
Dietes grandiflora
Dietes grandiflora
Dietes grandiflora
Dietes grandiflora
Dietes grandiflora
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 26. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, park v Puerto de la Cruz – kultura), a Jindřiška Vančurová, dne 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park – kultura).