Syn.: Dietes catenulata (Lindl.) Sweet ex Klatt, Dietes compressa (L. f.) Klatt, Dietes crassifolia G. Don, nom. inval., Dietes iridifolia Salisb., nom. illeg., Dietes macleaii Baker, Dietes prolongata (Baker) N. E. Br., Dietes vegeta (L.) N. E. Br., Ferraria blanda Salisb., nom. illeg., Iris catenulata (Lindl.) Baker, Iris compressa L. f., Iris compressa Thunb., nom. illeg., Iris moraeoides Ker Gawl., Moraea catenulata Lindl., Moraea iridioides L., Moraea irioides Gaertn., Moraea prolongata Baker, nom. inval., Naron iridioides (L.) Moench, Naron orientale Medik., nom. illeg.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Dietes iridioides
Rozšíření: Druh má dosti velký areál v jižní a východní Africe, roste od samého jihu Jihoafrické republiky až po Etiopii.
Ekologie: Stanovištěm jsou polostinná až stinná místa v podrostu afromontánního lesa, v sušších oblastech především podél potůčků, v oblastech s vlhčím klimatem i na mezických stanovištích. Často tvoří dominantu lesního podrostu.
Dietes iridioides
Popis: Vytrvalá bylina s dužnatým oddenkem, z něhož vyrůstají mečovité listy 2,5–4(–6) cm dlouhé a 0,6–1,5(–2,5) cm široké. Lodyha je (15–)30–60 cm vysoká, nese vějířek květů; listeny jsou bylinné, člunkovité, 3,5–5 cm dlouhé; šestičetné květy kvetou vždy jen jediný den; okvětní lístky na bázi srůstají v trubku, cípy jsou ploše rozložené, bílé nebo namodralé, vnější jsou delší, na konci zahnuté dolů, s žlutou nebo hnědavou kresbou, vnitřní jsou kratší, kopisťovité; tyčinky jsou 3; gyneceum srůstá ze 3 plodolistů, tvoří spodní semeník a lupenité, světle fialové čnělky 7–9 mm dlouhé a 4–6 mm široké. Plody jsou přímé, 2–3 cm dlouhé tobolky.
Ohrožení a ochrana: Jihoafrická republika tento druh uvádí v Červeném seznamu (2009) jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Dietes iridioides
Dietes iridioides
Dietes iridioides
Dietes iridioides
Dietes iridioides
Dietes iridioides
Dietes iridioides
Dietes iridioides
Fotografovali Vít Grulich, dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna, Garden Route National Park, Diepwalle Forest), a Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).