DIGITALIS GRANDIFLORA Miller – náprstník velkokvětý / náprstník veľkokvetý

Syn.: Digitalis ambigua Murray, Digitalis ochroleuca Jacq.
Česká jména: náprstník hlinožlutý (Presl 1846), náprstník velekvětý (Sloboda 1852, Opiz 1852), náprstník hlínožlutý (Čelakovský 1879, Polívka 1912), náprstník velkokvětý (Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: náprstník velkokvětý (Reuss 1853), náprstník hlinožltý (Novacký 1936), náprstník veľkokvetý (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Digitalis grandiflora

Rozšíření: Náprstník velkokvětý se vyskytuje v Evropě, Malé Asii a v západní Sibiři. Byl zavlečen rovněž do Severní Ameriky.
V Česku se vyskytuje roztroušeně až vzácně, místy i chybí.

Ekologie: Roste roztroušeně ve světlých lesích, na pasekách a v lesních lemech, od pahorkatin až po horní hranici lesa. Kvete od června do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina s válcovitým oddenkem a přímou a obvykle nevětvenou lodyhou, 30–120 cm dlouhou, lysou až chlupatou. Dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, podlouhle kopinaté, po okraji mělce pilovité, na líci lysé, na rubu na žilkách chlupaté. Květenství je hroznovité, jednostranné, květy jsou zvonkovité, kališní cípy jsou kopinaté, koruna je 30–35 mm dlouhá, žlutá s hnědou kresbou uvnitř, řídce chlupatá; tyčinky jsou 4, čnělka je dlouhá, lysá. Plodem je vejcovitá tobolka.

Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn zákonem v sousedním Německu.

Poznámka: Rostlina je silně jedovatá, obsahuje jedovaté glykosidy, které ovlivňují činnost srdce a krevní oběh. V kultuře se tento druh příliš často neobjevuje.

Digitalis grandifloraDigitalis grandiflora
Digitalis grandifloraDigitalis grandiflora
Digitalis grandiflora

Fotografováno od 20. 5. do 20. 7. 2003 (Česko, Hrubý Jeseník, Velká kotlina a Brno-Kohoutovice).