Syn.: Digitalis gyspergerae Rouy, Digitalis purpurea var. gyspergerae (Rouy) Fiori
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Digitalis purpurea subsp. gyspergerae
Rozšíření: Vyskytuje se pouze v západní části Středozemí na Korsice a snad i na Sardinii. Někteří badatelé tento taxon neuznávají a rostliny ztotožňují s typem.
Ekologie: Stanovištěm jsou lesní světliny, paseky a horské pastviny na kyselém podkladě, v nadmořských výškách 500–1700 m.
Digitalis purpurea subsp. gyspergerae
Popis: Dosti statná vytrvalá nebo dvouletá bylina vysoká 30–150 cm; lodyhy jsou přímé, bíle žláznatě chlupaté. Listy jsou střídavé, kopinaté, 12–15 cm dlouhé a 2–3 cm široké, na bázi zúžené, víceméně celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je jednostranný hrozen, 20–50 cm dlouhý; květní stopky 1–1,5 cm dlouhé; květy jsou nicí, souměrné; kališní cípy jsou vejčité, 1–1,2 cm dlouhé, špičaté; koruna je trubkovitě zvonkovitá, asi 3 cm dlouhá a o průměru 1–1,5 cm, nachová; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní, dvoupouzdrý. Plody jsou vejcovité tobolky, asi 1,5 cm dlouhé.
Poznámka: Otázka původního rozšíření druhu je dosti obtížná, protože byl odedávna pěstován jako okrasná rostlina a jako léčivka. Korsické a sardinské populace se však liší poněkud užšími kališními cípy; na obou ostrovech jsou typickou součástí přirozené a polopřirozené vegetace a je jim zde přiznáván původní charakter.
Digitalis purpurea subsp. gyspergerae
Digitalis purpurea subsp. gyspergerae
Digitalis purpurea subsp. gyspergerae
Fotografováno dne 4. 6. 2018 (Francie, Korsika, Lozzi).