Syn.: Digitaria asiatica Tzvelev, Digitaria glabra (Schrad.) P. Beauv., Digitaria humifusa Pers., Digitaria linearis (L.) Crép., nom. illeg., Digitaria paspaliformis J. Woods, Digitaria procumbens Steud., nom. inval., Panicum arenarium M. Bieb., nom. illeg., Panicum distichum Gaudich. ex Steud., nom. inval., Panicum glabrum (Schrad.) Gaudich., nom. illeg., Panicum humifusum (Pers.) Kunth, Panicum ischaemum Schreb., Panicum lineare Krock., nom. illeg., Panicum phaeocarpum var. drummondianum Nees, Paspalum humifusum (Pers.) Poir., Sanguinaria humifusa (Rich.) Bubani, Syntherisma glabra Schrad., Syntherisma glabrum Schrad., Syntherisma humifusa (Pers.) Rydb., Syntherisma ischaemum (Schreb.) Nash, Syntherisma lineare Nash
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Digitaria ischaemum
Rozšíření: Rosička lysá má rozsáhlý areál na severní polokouli. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, jen ve Středozemí je vzácná a víceméně chybí v nejsevernějších částech kontinentu. V Asii roste v pruhu od Kavkazu do středoasijských hor, ale i na ruském Dálném východě, v Koreji, východní Číně a Japonsku. V Severní Americe je známa téměř z celých Spojených států (s výjimkou nejzazšího jihozápadu) a na východě přesahuje i do Kanady. V tomto areálu je mnohdy obtížné rozhodnout o původnosti. Zavlečena byla na Nový Zéland.
Ekologie: Roste na písčitých a štěrkovitých místech, na říčních náplavech, podél komunikací i na rozmanitých ruderálních stanovištích.
Digitaria ischaemum
Popis: Jednoletá trsnatá tráva vysoká 5–50 cm; stébla jsou tenká, poléhavá, vystoupavá až přímá. Listy jsou lysé nebo na spodních listech na pochvách a nad bází čepele na okraji brvité, jejich čepel je plochá, 5–6 mm široká; jazýček je 1–2 m dlouhý. Květenství je složeno z 2–4(–7) sblížených, prstovitě rozestálých lichoklasů, nesoucích přisedlé klásky ve skupinkách po 2–3; klásky jsou 2–2,5 mm dlouhé, eliptické, hustě krátce brvité, s 2 květy fertilními a třetím sterilním; dolní pleva je krátká, horní je dlouhá asi 2 mm, dosahuje téměř délky pluchy fertilního květu, kterou skoro zakrývá; plucha fertilního květu je velmi tmavá, lesklá. Obilky jsou nahé.
Záměny: Podobná rosička krvavá (Digitaria sanguinalis) se odlišuje větším počtem lichoklasů a zejména nápadně chlupatými listy, dalším znakem je větší rozdíl v délce dolní a horní plevy. Je mnohem hojnější než rosička lysá. Troskut prstnatý (Cynodon dactylon) i vousatka prstnatá (Bothriochloa ischaemum), které mají podobně složené květenství, jsou vytrvalé a místo jazýčku mají věneček chloupků.
Digitaria ischaemum
Digitaria ischaemum
Digitaria ischaemum
Digitaria ischaemum
Fotografováno dne 17. 8. 2015 (Děčín, náplavy v korytě Labe ve městě).