Syn.: Dillenia burbidgei (Hook. f.) Martelli, Wormia burbidgei Hook. f., Wormia suffruticosa Griff.
Česká jména: hodara (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Dilleniaceae Salisb.
Dillenia suffruticosa
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, původní areál zahrnoval Malajsii, Singapur a Indonésii. Jako okrasná a meliorační dřevina je vysazována i jinde: na Srí Lance, Seychelách, ale i na ostrovech v Karibiku.
Ekologie: Nejčastěji roste na okrajích mokřadů, na otevřenějších místech v lesích, ale i na člověkem ovlivněných stanovištích v křovinách, na okrajích komunikací a na místech postižených erozí. Vyžaduje vlhké tropické klima, dobře propustné lehčí a vlhčí půdy, je tolerantní k zasolení. Květy rozkvétají odpoledne a vydrží otevřené pouze jediný den.
Dillenia suffruticosa
Popis: Stálezelený velký keř, dorůstající výšky až 6 m. Listy jsou střídavé, křídlatě řapíkaté, oválné až vejčité, 15–35 cm dlouhé a 8–15 cm široké, na okraji drobně zubaté, na vrcholu zaokrouhlené, ze střední žilky odbočuje mnoho souběžných žilek postranních. Květy tvoří hroznovité nebo latovité květenství; květy jsou pětičetné, 8–12 cm velké; kališní lístky jsou volné, obvejčité, 1,5–2,2 cm dlouhé; korunní lístky jsou volné, 4–5 cm dlouhé; tyčinek je mnoho, přičemž vnější, ven vyhnuté tyčinky jsou sterilní a představují tedy staminodia; gyneceum nedokonale srůstá z 5(–8) plodolistů, které se při dozrávání navzájem rozestupují. Plody mají přechodný charakter mezi měchýřkem a tobolkou: jsou to růžové pěticípé hvězdičky, v pouzdrech se tvoří purpurová semena s červeným míškem.
Poznámka: Latinské jméno rodu odkazuje na německého botanika J. J. Dillena.
Dillenia suffruticosaDillenia suffruticosa
Dillenia suffruticosa
Dillenia suffruticosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 14. 4. 2005 (Srí Lanka, Sinharaja a Badureliya) a 4. a 7. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Sans Souci).