Syn.: Borreria shandongensis F. Z. Li et X. D. Chen, Diodia procumbens Sw. ex DC., nom. inval., Diodia prostrata Sw., Diodia teres Walter, Endopogon pumilum Raf., Spermacoce diodina Michx., Spermacoce holmiana Schult. ex Steud., nom. inval., Spermacoce linearis Sessé et Moc., nom. illeg., Spermacoce shandongensis (F. Z. Li et X. D. Chen) Govaerts, Spermacoce strigosa L.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Diodella teres
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se rozprostírá v Americe. V Severní Americe roste v USA na sever až po státy Wisconsin, Michigan a New York, ale na západě jen v Arizoně a Kalifornii. Dále roste v celé Střední Americe a na ostrovech v Karibiku, v Jižní Americe zejména ve východní části, zasahuje až do nejjižnější Brazílie. Z Japonska a Číny, jakož i z Nizozemska je hlášeno zplanění.
Ekologie: Stanovištěm jsou louky, pastviny, kamenité svahy, světlé duboborové lesy. Vystupuje až do nadmořské výšky 2200 m.
Diodella teres
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina, lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, vysoké 10–50(–80) cm, větvené, hranaté, brvité nebo pýřité. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité až čárkovitě kopinaté, 0,8–3 cm dlouhé a 1–7 mm širokobrvité nebo olysalé, na bázi zaokrouhlené nebo uťaté, na okraji droboučce chrupavčitě pilovité a obvykle podvinuté, špičaté, na konci s prodlouženou osinkou; palisty jsou pochvovité. Květy vyrůstají po 1–3 v úžlabí listů, jsou 4četné, oboupohlavné; kališní cípy jsou téměř stejné, 0,8–1,7 mm dlouhé, brvité; koruna je nálevkovitá, bílá, růžová nebo světle fialová, její trubka 1,5–7 mm dlouhá, korunní cípy jsou trojúhelníkovité, 0,5–2 mm dlouhé; tyčinky jsou 4; semeník je spodní, s vyniklou bliznou. Plodem jsou obvejcovité dvounažky 1,5–2 mm dlouhé, hladké.
Poznámka: V rodu Diodella se v současnosti uvádí kolem 30 druhů, převážně pocházejí z Ameriky, několik jich ale také roste v tropech západní Afriky.
Diodella teres
Diodella teres
Diodella teres
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 2. 2015 (Belize, Mountain Pine Ridge Forest Reserve).