Syn.: Dionaea corymbosa Raf., Dionaea sensitiva Salisb., Dionaea sessiliflora Raf., Dionaea uniflora Raf., Drosera sessiliflora Raf., Drosera uniflora Raf., nom. illeg.
Česká jména: mucholapka podivná (Presl 1846), mucholapka (Mareček 1996)
Čeleď: Droseraceae Salisb. – rosnatkovité
Dionaea muscipula
Rozšíření: Druh nevelké oblasti na jihovýchodě USA, vyskytuje se jen ve státech Severní a Jižní Karolina, adventivně i na severu Floridy a v New Jersey. Rod je monotypický.
Ekologie: Roste v mokřinách, na vlhkých písčinách a slatinách, často na stanovištích sezónně zaplavovaných. Kvete v červenci a srpnu.
Popis: Karnivorní vytrvalá bylina s podzemním cibulce podobným oddenkem a vytrvávajícími listy uspořádanými v přízemní růžici, která dosahuje průměru 7–15 cm. Listy jsou 4–8 cm dlouhé; řapík je výrazně křídlatý, v obrysu kopisťovitý až úzce obvejčitý, čepel je skoro okrouhlá, dvoulaločná, laloky jsou ledvinovité a slouží jako velmi účinné svírací pasti, jsou zelené až červeně naběhlé, žláznaté, na okraji s výraznými brvitými zuby. Stvol je přímý, 10–30 cm vysoký, lysý, zakončený vrcholičnatým květenstvím; květy jsou stopkaté, 5četné; kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 7–9 mm dlouhé, zelené; korunní lístky jsou obvejčité, 11–13 mm dlouhé, bílé, tyčinek je 10–20, čnělka 1. Plodem je vejcovitá tobolka, 3–4 mm dlouhá.
Využití: V kultuře často pěstovaná rostlina, oblíbená součást většiny sbírek masožravých rostlin.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2000) řadí tento druh k rostlinám zranitelným (VU), je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Dionaea muscipula
Dionaea muscipulaDionaea muscipula
Dionaea muscipula
Dionaea muscipula
Fotografováno dne 21. 7. 2016 (Polsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego).