Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Dionysia involucrata

Dionysia involucrata

Rozšíření: Endemický druh středoasijského Tádžikistánu, vyskytuje se jen na jižních svazích Gissarského hřbetu, v povodí řeky Varzob.
Ekologie: Roste poměrně vzácně na skalách se severní a severozápadní expozicí, v nadmořské výšce nad 1000 m. Vykvétá v jarních měsících.
Popis: Vytrvalá bylina polštářovitého růstu, 1–5 cm vysoká, listy v přízemní růžici, obvejčité, žláznaté, na okraji zubaté, s výrazně vystouplou žilnatinou, 12–20 mm dlouhé, květy po 3–5 ve stopkatém okolíku, který vyrůstá ze zubatých listenů, korunní trubka 20–29 mm dlouhá, koruna 9–14 mm v průměru, růžová se světlým středem, cípy vykrojené.
Ohrožení a ochrana: Tento druh byl zapsán do Červené knihy někdejšího Sovětského svazu, byl ohrožen především narušováním přírodních stanovišť pastvou dobytka. Pravděpodobně je i v současnosti chráněn zákony nezávislého Tádžikistánu.
Poznámka: Druh se objevuje v posledních desetiletích také v kultuře, v Evropě se pěstuje jako skalnička. Všechny dionýsie jsou v kultuře choulostivé, tento druh patří k méně náročným.
Dionysia involucrataDionysia involucrata
Fotografováno v květnu 2005 (Brno, fotografované rostliny pocházejí z kultury).