Syn.: Royena dichrophylla Gand.
Čeleď: Ebenaceae Gürke – ebenovité
Diospyros dichrophylla
Rozšíření: Vyskytuje se na jihu a východě Jihoafrické republiky, roste od východní části provincie Western Cape přes Eastern Cape a KwaZulu-Natal až po provincii Limpopo, zasahuje i do Svazijska.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a lesní okraje, často roste např. na pobřežních dunách, zejména v oblastech s letními srážkami, řidčeji i v územích s dešti zimními. V horách stoupá až do nadmořské výšky 1500 m. Květy opyluje hmyz.
Diospyros dichrophylla
Popis: Dvoudomý keř vysoký 0,5–3,5 m nebo až strom dorůstající 13 m výšky; borka je šedivá nebo hnědá, hladká nebo svraskalá; větve jsou přímé, letorosty jsou chlupaté, později olysávají. Listy jsou střídavé; řapík je 3–6 mm dlouhý; čepel je obvejčitá až obkopinatá, 1,5–6 cm dlouhá a 0,6–1,5 cm široká, v mládí přitiskle chlupatá, pozdějí zvláště na líci olysávající, jemně svraskalá, na bázi klínovitá, celokrajná, lehce podvinutá, na vrcholu zaokrouhlená až tupě špičatá. Květy jsou jednotlivé, úžlabní; květní stopky jsou 1–1,5(–2,5) cm dlouhé; kalich je vytrvalý, na bázi krátce srostlý, s 5 nazpět zahnutými, trojúhelníkovitými, 5 mm dlouhými cípy; koruna má rovněž krátkou trubku a vejčité nebo podlouhlé, 5–8 mm dlouhé, nazpět zahnuté cípy, na vnější straně s řadou chlupů, uvnitř lysé; v samčích květech je 10 tyčinek; v samičích květech je většinou 10 staminodií a kulovitý, plstnatě chlupatý svrchní semeník s 8–10 pouzdry, v každém s jediným vajíčkem. Plody jsou zploštěle kulovité, 2 cm dlouhé a asi 2,5 cm dlouhé, sametově chlupaté hnědooranžové bobule se zveličenými kališními lístky; vyvíjí se v nich 3–8 zploštělých semen.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) je tento taxon hodnocen jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Využití: Tvrdé dřevo se využívá převážně jen na otop. O plodech se traduje, že jsou jedovaté.
Diospyros dichrophylla
Diospyros dichrophylla
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: De Vlught, Prince Alfreds Pass).