Syn.: Ebenus seychellarum (Hiern) Kuntze, Maba seychellarum Hiern
Čeleď: Ebenaceae Gürke – ebenovité
Diospyros seychellarum
Rozšíření: Endemit Seychel, vyskytuje se pouze na žulových ostrovech vnitřní skupiny, a to na Mahé, Praslin, Silhouette a Felicite.
Ekologie: Křovinaté okraje otevřených skalnatých míst ve středních polohách, zejména na glacis. V tropickém klimatu s průměrnými ročními teplotami kolem 25 °C a srážkovými úhrny kolem 2500 mm.
Diospyros seychellarum
Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek vysoký 3–4,5 m, s tenkými, oblými, křivolakými větvemi. Listy jsou střídavé, výrazně dvouřadě uspořádané, jednoduché, téměř přisedlé; čepel je kopinatá, 2,5–5 cm dlouhá, tuhá, kožovitá, tmavozelená, lysá, lesklá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupá nebo mělce vykrojená. Květy jsou téměř přisedlé v úžlabí listů, jednopohlavné, trojčetné; kalich je zvonkovitý, asi 5 mm dlouhý, s krátkými cípy; koruna je zvonkovitá, poněkud delší než kalich; tyčinek je 9; semeník srůstá z 3 plodolistů. Plodem je malá vejcovitá bobule, s 3 dvousemennými pouzdry, na vrcholu hrotitá, s vytrvalou bází čnělky.
Diospyros seychellarumDiospyros seychellarum
Diospyros seychellarum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Le Canelle; ostrov Praslin: Anse Volbert, obojí v kultuře).