Syn.: Diospyros angustifolia Audib. ex Spach, Diospyros calycina Audib. ex Spach, Diospyros caroliniana Muhl. ex Raf., Diospyros ciliata Raf., Diospyros concolor Moench, Diospyros digyna Loudon, Diospyros distyla K. Koch, Diospyros fertilis Loudon, Diospyros guaiacana C. C. Robin, Diospyros intermedia Loudon, Diospyros lucida Loudon, Diospyros mosieri Small, Diospyros persimon Wikstr., Diospyros pubescens Pursh, nom. illeg., Diospyros stricta Loudon, nom. illeg., Diospyros undulata Hiern, Persimon virginiana (L.) Raf.
Čeleď: Ebenaceae Gürke – ebenovité

Diospyros virginiana

Rozšíření: Pochází ze Spojených států, kde roste na východním pobřeží od Connecticutu po sever Floridy, zasahuje až do nivy Mississippi, kterou překračuje na západ do Iowy, Kansasu a Texasu.

Ekologie: Stanovištěm jsou lesy, a to jak v nivách, tak na sušších svazích, ale i dřevinami zarostlé úhory. Preferuje dobře propustné, písčitohlinité půdy. Snáší poklesy teplot až k -30 °C. Vystupuje do nadmořské výšky 1100 m.

Popis: Opadavý dvoudomý strom vysoký 15–30(–40) m; borka je červenohnědá, hluboce rýhovaná. Listy jsou střídavé; řapík je 0,7–1 cm dlouhý; čepel je vejčitá až eliptická, (5–)6–15 cm dlouhá a 2,5–8 cm široká, na líci leskle zelená, na rubu někdy v mládí krátce pýřitá, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá. Květy jsou jednopohlavné, samičí vyrůstají jednotlivě, samčí po 2–3; kališní lístky jsou 4, za plodu vytrvávají; korunní lístky jsou rovněž 4, asi 1 cm dlouhé, žlutozelené až smetanově bílé; v samčích květech je 16 tyčinek, v samičích 8 staminodií; čnělky jsou 4. Plody jsou (stlačeně) kulovité, vejcovité až kónické bobule o průměru (2–)3–5(–7) cm, za zralosti žluté, oranžové až tmavě červené, často ojíněné; semena jsou asi 1,5 cm dlouhá, červenohnědá.

Využití: Plody jsou významným zdrojem potravy pro zvěř, byly také hojně konzumovány původními obyvateli Ameriky i prvními kolonisty, ale dnes se téměř nevyužívají. Obsahují hodně vitamínu C. Před dosažením zralosti jsou velmi trpké. Z tvrdého dřeva se vyrábějí části golfových holí a tyče na biliár. Rostliny lze využívat jako podnože pro kaki (Diospyros kaki).

Diospyros virginiana
Diospyros virginiana
Diospyros virginiana
Diospyros virginiana

Fotografovala Alena Vydrová, dne 9. 9. 2019 (Itálie, Řím, Orto botanico).