Syn.: Agraphis serotina (L.) Heynh., Albuca minor Gled., nom. illeg., Dipcadi hysudricum (Edgew.) Baker, Hyacinthus lividus Pers., Hyacinthus monomotapensis Desf. ex Poir., Hyacinthus serotinus L., Hyacinthus sulphureus Poir., Lachenalia serotina (L.) Willd., Scilla serotina (L.) Ker Gawl., nom. illeg., Scilla sordida Salisb., nom. illeg., Tricharis serotina (L.) Salisb., nom. inval., Uropetalon bourgaei Nyman, Uropetalon hysudricum Edgew., Uropetalon serotinum (L.) Ker Gawl., Zuccagnia serotina (L.) Dennst.
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Dipcadi serotinum
Rozšíření: Makaronésie a západní Mediterán, vyskytuje se na Kanárských ostrovech, v Maroku, Portugalsku, Španělsku a jižní Francii.
Ekologie: Roste v borových lesích, křovinách, na skalní výchozech i zazemněných dunách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1900 m. Kvete od února do května, poddruh D. s. subsp. fulvum se vyznačuje kvetením podzimním.
Dipcadi serotinum
Popis: Geofyt s vejcovitou cibulkou dosahující v průměru 1,5–3 cm. Stvol je přímý, 10–40 cm vysoký, bezlistý, listy jsou přízemní, čárkovité až kopinaté, obvykle kratší než stvol. Květenství je hroznovité, řídké, 3–20květé; listeny jsou kopinaté, špičaté, delší než květní stopky; květy jsou trubkovité až zvonkovité, žlutohnědé nebo nazelenalé, 12–15 mm dlouhé, vnější okvětní lístky jsou skoro od báze zahnuté, vnitřní jsou rovné, k sobě přitisklé, jen na vrcholu zahnuté, tyčinek je 6, jsou kratší než okvětní lístky. Plody jsou 3pouzdré tobolky.
Dipcadi serotinumDipcadi serotinum
Dipcadi serotinum
Dipcadi serotinumDipcadi serotinum
Dipcadi serotinum
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 14. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, pohoří Tamadaba), a Vít Grulich, dne 13. 5. 2009 (Francie, Remoulins, Pont du Gard).
.