Syn.: Diphasium complanatum subsp. issleri (Rouy) Dostál, Diphasium issleri (Rouy) Holub, Lycopodium issleri (Rouy) Domin, Lycopodium alpinum L. race issleri Rouy
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité
Diphasiastrum issleri
Rozšíření: Tento plavuník roste ve střední Evropě, více v její jižní části a Alpách, dále roste na Sibiři a v severní části Severní Ameriky. U nás roste vzácně ve vyšších až horských polohách příhraničních hor. V SR neroste.
Ekologie: Roste na narušených plochách nezapojených vysokou vegetací, především na vřesovištích a při okrajích jehličnatých lesů, na zarůstajících pasekách, na chudých a kyselých půdách.
Popis: Plavuňovitá rostlina s tuhou plazivou a větvenou lodyhu. Jednotlivé zploštělé větvičky jsou pokryty listy připomínající šupiny, listy na spodní (břišní) části poléhavé větvičky jsou úzce čárkovité a přisedlé, hřbetní jsou úzké a postranní srpovitě zahnuté, celá rostlina má šedozelenou barvu. Na rok starých větvičkách, často vzpřímených, mohou vyrůst jednotlivé klasy s výtrusy dozrávajícími od července do září.
Poznámka: Druh vznikl pravděpodobně hybridizací mezi plavuníkem alpínským (Diphasiastrum alpinum) a plavuníkem zploštělým (Diphasiastrum complanatum). Všechny naše plavuníky se volně kříží jak mezi sebou, tak i se svými hybridy, čímž vzniká kontinuální škála introgresantů. Mezi jednotlivými taxony plavuníků proto existuje plynulý morfologický přechod a vymezit hranice mezi druhy dnes již nejspíš není možné.
Ohrožení a ochrana: Plavuník Isslerův patří mezi druhy, které jsou vzhledem k ohroženosti svých biotopů samy ohroženy, je chráněn také zákonem (C1b, §2).
Diphasiastrum issleriDiphasiastrum issleri
Diphasiastrum issleriDiphasiastrum issleri
Fotografováno dne 10. 9. 2004 (Krušné hory, v okolí Přebuze).