Syn.: Aster lavandulaceus Willd. ex DC., Baccharis ericoides (Lam.) Pers., nom. illeg., Conyza ericoides Lam., nom. illeg., Diplopappus lavandulifolius (Kunth) Cass., nom. illeg., Diplostephium antisanense Hieron., nom. illeg., Diplostephium lavandulifolium Kunth, nom. illeg., Diplostephium pycnophyllum S. F. Blake, nom. illeg., Linochilus lavandulifolius Sch. Bip., nom. illeg.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et C. Presl – hvězdnicovité
Diplostephium ericoides
Rozšíření: Severoandský endemit, dosud zřejmě nebyl nalezen za hranicemi Ekvádoru.
Ekologie: Vyskytuje se ve formaci páramo, a to především na skalnatých místech, spolu s druhy Arcytophyllum vernicosum a Chuquiraga jussieui, v nadmořských výškách 2500–4500 m.
Diplostephium ericoides
Popis: Bohatě prutnatě větvený keřík vysoký do 1 m; větvičky jsou hustě šedobíle vlnaté. Listy jsou střídavé, podlouhlé až čárkovité, 10–12 mm dlouhé a 0,8–1,5 mm široké, na líci leskle zelené, lysé, na rubu hustě šedobíle plstnaté, celokrajné, silně podvinuté, na vrcholu tupé, s chrupavčitou špičkou. Úbory vyrůstají na koncích horních větví, dosahují asi 1,5 cm v průměru; zákrov je zvonkovitý, 6–7 mm dlouhý, obvykle 4řadý, zákrovní listeny jsou kopinaté, hustě chlupaté; jazykovitých květů bývá 15–20, jsou samičí, s ligulou bílou, asi 8 mm dlouhou, na konci s 3 drobnými zoubky; trubkovitých květů je asi 20, jsou oboupohlavné, asi 6,5 mm dlouhé, žluté až oranžové. Nažky jsou válcovité, 1,2–1,7 mm dlouhé, hustě srstnaté; chmýr tvoří asi 10 mm dlouhé bílé štětiny.
Diplostephium ericoides
Diplostephium ericoides
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).