Syn.: Brassica tenuifolia (L.) Fr., Crucifera tenuifolia E. H. L. Krause, Eruca tenuifolia Moench, Sinapis tenuifolia (L.) W. T. Aiton, Sisymbrium tenuifolium L.
Česká jména: křez tenkolistý (Kubát 2002)
Slovenská jména: dvojradovka tenkolistá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Diplotaxis tenuifolia

Diplotaxis tenuifolia

Rozšíření: Původní v jižní i střední Evropě a jihozápadní Asii, od Británie a Francie přes Ukrajinu, Krym a Balkánský poloostrov až po Kavkaz, Arménii a Sýrii. Sekundárně se druh rozšířil i na jih Skandinávie, do Pobaltí a na jih evropského Ruska, do severozápadní Afriky, jihozápadní, jižní i jihovýchodní Austrálie, Tasmánie, Severní Ameriky (USA, Kanada) i na jih jihoamerického kontinentu (Argentina, Uruguay).
Ekologie: Roste při okrajích cest, na železničních náspech a rumištích. Kvete od května do září.
Popis: Vytrvalá bylina. Lodyha je přímá, větvená, při bázi dřevnatějící, 30–80 cm vysoká, ojediněle až 1 m, až po květenství olistěná. Listy jsou řapíkaté, většinou peřenosečné, tmavě až modravě zelené, při porušení aromatické, úkrojky listů alespoň 3krát delší než široké, koncový úkrojek není výrazně větší než postranní. Květy jsou čtyřčetné, korunní lístky okrouhlé, až 15 mm dlouhé, žluté. Plody jsou úzké šešule, až 65 mm dlouhé.
Diplotaxis tenuifolia
Diplotaxis tenuifolia
Fotografováno dne 22. 5. 2012 (Brno, zbořeniště u supermarketu).