DIPLOTAXIS TENUIFOLIA (L.) DC. – křez tenkolistý / dvojradovka tenkolistá

Syn.: Brassica tenuifolia (L.) Fr., Crucifera tenuifolia E. H. L. Krause, Eruca tenuifolia Moench, Sinapis tenuifolia (L.) W. T. Aiton, Sisymbrium tenuifolium L.
Česká jména: křez tenkolistý (Kubát 2002)
Slovenská jména: dvojradovka tenkolistá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité

Diplotaxis tenuifolia

Diplotaxis tenuifolia

Rozšíření: Původní v jižní i střední Evropě a jihozápadní Asii, od Británie a Francie přes Ukrajinu, Krym a Balkánský poloostrov až po Kavkaz, Arménii a Sýrii. Sekundárně se druh rozšířil i na jih Skandinávie, do Pobaltí a na jih evropského Ruska, do severozápadní Afriky, jihozápadní, jižní i jihovýchodní Austrálie, Tasmánie, Severní Ameriky (USA, Kanada) i na jih jihoamerického kontinentu (Argentina, Uruguay).

Ekologie: Roste při okrajích cest, na železničních náspech a rumištích. Kvete od května do září.

Popis: Vytrvalá bylina. Lodyha je přímá, větvená, při bázi dřevnatějící, 30–80 cm vysoká, ojediněle až 1 m, až po květenství olistěná. Listy jsou řapíkaté, většinou peřenosečné, tmavě až modravě zelené, při porušení aromatické, úkrojky listů alespoň 3krát delší než široké, koncový úkrojek není výrazně větší než postranní. Květy jsou čtyřčetné, korunní lístky okrouhlé, až 15 mm dlouhé, žluté. Plody jsou úzké šešule, až 65 mm dlouhé.

Využití: Listy této rostliny obsahují značné množství vitaminu C a další zdraví prospěšné látky. V poslední době se často objevují v obchodech pod označením rukola. Toto jméno se někdy – nesprávně – používá i pro listy rokety seté (Eruca sativa), ty je však správné nazývat roketou. Chuťově jsou si podobné, ale rostliny obou druhů vyhlížejí přece jen jinak: roketa je jednoletá a květy má velmi světle žluté až bělavé a s fialovými žilkami, zatímco křez tenkolistý je vytrvalý a květy má sytě žluté.

Diplotaxis tenuifolia
Diplotaxis tenuifolia

Fotografováno dne 22. 5. 2012 (Česko, Brno, zbořeniště u supermarketu).