Syn.: Dipsacus fullonum var. sativus L., Dipsacus fullonum subsp. sativus (L.) Thell.
Česká jména: šťetka zahradní (Hájek 1562), štětka zahradní (Huber 1596), štětka soukennická; drápač, bádel (Presl 1846), štětka setá (Dostál 1950), štětka soukenická (Kubát 2002)
Slovenská jména: štetka siata (Dostál 1950)
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité

Dipsacus sativus

Rozšíření: Pravděpodobně kulturní rostlina, která zřejmě vznikla z mediteránního druhu Dipsacus ferox. Při umělém výběru byly preferovány rostliny s válcovitým tvarem strboulů a vhodnou pružností i tuhostí plevek. Ve střední Evropě je tedy nepůvodní, její zavlečení je doloženo také z území Česka.

Ekologie: V minulosti suché strbouly této rostliny používali soukeníci a punčocháři k česání tkanin, s jistotou se vysazovala do zahrad už v 16. století, v 19. století se pěstovala především na Litoměřicku a na Moravě; později byla většinou již jen dovážena z jihu kontinentu. Rostlina se používala ještě v první polovině 20. století v textilním průmyslu, byla však také vysazována v zahradách pro okrasu. Jen velmi vzácně dodnes zplaňuje podél cest, na náspech a v okolí hřbitovů v teplejších oblastech. Kvete od srpna do září.

Dipsacus sativus

Popis: Dvouletá bylina s lodyhou přímou, 1–2 m dlouhou, nahoře obvykle bohatě větvenou, řídce ostnitou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, v době květu jsou již zaschlé, krátce řapíkaté, obvejčité, celokrajné nebo vroubkované až zubaté, lysé nebo řídce štětinatě chlupaté; lodyžní listy jsou na bázi párovitě srostlé, kopinaté až obkopinaté, celokrajné nebo vroubkované až zubaté, zpravidla lysé, na rubu s ojedinělými ostny na hlavní žilce. Strbouly jsou válcovité, až 9 cm dlouhé; zákrovní listeny jsou rozestálé až nazpět sehnuté, úzce kopinaté, zpravidla kratší než strboul; plevky jsou tuhé, se špičkou háčkovitou, nazpět dolů zahnutou, jsou kratší nebo zhruba stejně dlouhé jako květy; koruna je růžová nebo světle fialová, někdy snad i bělavá. Plody jsou nažky.

Záměny: Poněkud podobná a podstatně hojnější štětka planá (Dipsacus fullonum) má špičky plevek strboulu rovné a zřetelně delší než květy.

Dipsacus sativusDipsacus sativus
Dipsacus sativus
Dipsacus sativus
Dipsacus sativus
Dipsacus sativus

Fotografováno dne 21. 8. 2021 (Česko, Čechy, mezi Českým Brodem a Kounicemi, okraj pole u Kounického potoka).