Syn.: Cleome pallida Kotschy, Dipterygium scabrum Decne. ex Boiss., Isatis spartioides Edgew. ex Hook. f. et Thomson, Pteroloma arabicum Hochst. et Steud.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Dipterygium glaucum
Rozšíření: Vyskytuje se od Egypta po Somálsko, na Arabském poloostrově, v jižním Íránu a Pákistánu.
Ekologie: Charakteristickým stanovištěm jsou písečné, štěrkovité nebo kamenité polopouště až pouště. Vystupuje do nadmořských výšek 500(–1350) m.
Dipterygium glaucum
Popis: Hustě větvený vytrvalý polokeř vysoký do 60(–150) cm; báze rostliny je dřevnatá, větvičky jsou tenké, lysé nebo řidčeji žláznaté. Listy jsou střídavé, kratičce řapíkaté, podlouhlé až vejčité, 0,2–2 cm dlouhé a 1–6 mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté až tupé. Květenství je hrozen 4četných květů na stopkách 2–3 mm dlouhých; kališní lístky jsou 0,5–2 mm dlouhé; korunní lístky jsou krátce nehetnaté, 3–4 mm dlouhé, žluté, někdy červeně naběhlé; tyčinek je 6, stejně dlouhých; semeník se tvoří na krátkém gynoforu, s jediným vajíčkem. Plody jsou elipsoidní, 3,5–5 mm dlouhé nažky, na povrchu siťkované a úzce křídlaté.
Dipterygium glaucum
Dipterygium glaucum
Dipterygium glaucum
Dipterygium glaucum
Dipterygium glaucum
Dipterygium glaucum
Fotografovali Petr Procházka, dne 29. 9. 2014 (Omán, Ash Sharquiayh, Jalal Bani Bu Ali), a Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 27. a 28. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Makhibiyah a gov. Ash Sharquiayh, Al Ashkarah).