Syn.: Disa hamatopetala Rendle, Herschelia bachmanniana Kraenzl., Herschelia baurii (Bolus) Kraenzl., Herschelia hamatopetala (Rendle) Kraenzl., Herschelianthe bachmanniana (Kraenzl.) Rauschert, Herschelianthe baurii (Bolus) Rauschert, Herschelianthe hamatopetala (Rendle) Rauschert
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Disa baurii

Rozšíření: Druh tropické východní Afriky s areálem táhnoucím se od Tanzanie přes Malawi, Mosambik a Zimbabwe až do Svazijska, jihoafrické provincie KwaZulu-Natal a do nejvýchodnější části Východního Kapska.

Ekologie: Roste na vlhkých i vysychavých travnatých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 150 až do 2000 m. Kvete od srpna do října.

Disa baurii

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 20–40 cm dlouhou. Přízemní listy vyrůstají v počtu 5–10 až po odkvětu rostliny, jsou trávovité, až 30 cm dlouhé a asi 0,2 cm široké, lodyžní listy jsou jen 1,5–2,5 cm dlouhé, pochvaté. Květenství je terminální, hroznovité, 2–14květé; květy jsou bledě modré, sytě modré až nachové, často s tmavějším pyskem, někdy však i skoro zcela bílé, vnější okvětní lístky jsou vejčité, 10–20 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou 8–13 mm dlouhé, pysk je vejčitý, 10–25 mm dlouhý, po okraji třásnitý, ostruha je nahoru zahnutá, 4–6 mm dlouhá. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Na tento druh se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: L. R. Baur (1825–89), po němž byl druh pojmenován, byl původem německý lékárník z Východního Kapska.

Disa baurii
Disa baurii
Disa baurii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).