Syn.: Amphiglossa kolbei Bolus, Disparago rosea Hutch., Laevicarpa kolbei (Bolus) Koek., nom. inval.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Disparago kolbei
Rozšíření: Druh s malým areálem v Jihoafrické republice v provincii Northern Cape. Roste pouze v horských skupinách Witteberg, Swartberg a Langkloof.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité pískovcové svahy a hřbety s nezapojenou vegetací horských typů formace fynbos. Lokality leží v nadmořských výškách 1200–1900 m.
Disparago kolbei
Popis: Nízký kompaktní keříček, dorůstá výšky 25 cm; větvičky jsou hustě šedě plstnaté. Listy jsou střídavé, čárkovité, na okraji nadvinuté, na líci hustě bíle vlnaté. Úbory tvoří chudé chocholíky; zákrov je víceřadý, zákrovní listeny jsou špičaté; květů v úboru je 4–6, na okraji jsou 2–3 jazykovité, samičí, bělavé nebo růžové, uprostřed jsou trubkovité, oboupohlavné, nachové, zakončené 5 cípy. Nažky jsou drobné, válcovité, chmýr je péřitý.
Poznámka: Rod Disparago zahrnuje celkem asi 9 keříčkovitých druhů, které se vyskytují v Kapské provincii, pouze jediný z nich přesahuje na exklávních stanovištích dále na severovýchod do provincie Natalské. Podle některých badatelů by tento druh měl být přeřazen do samostatného rodu Laevicarpa.
Disparago kolbei
Disparago kolbei
Disparago kolbei
Disparago kolbei
Disparago kolbei
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Swartberg Pass).