Syn.: Briza spicata (L.) Lam., nom. illeg., Brizopyrum spicatum (L.) Hook. et Arn., Distichlis maritima Raf., nom. illeg., Festuca spicata Nutt., nom. illeg., Uniola spicata L.
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Distichlis spicata
Rozšíření: Pobřeží Ameriky – na pacifickém pobřeží od jihu kanadské Britské Kolumbie přes Kalifornii a Střední Ameriku až po Peru a severní Chile, na atlantickém pobřeží od jihu kanadské provincie New Brunswick přes Virginii, Floridu, Texas a Antily až po Uruguay a Argentinu. Objevuje se i ve vnitrozemí, například na mnoha lokalitách v západní části Severní Ameriky. Druh je ve svém rozsáhlém areálu dosti variabilní, byla rozlišována celá řada infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste v pobřežních oblastech, na mořských písčitých plážích, dunách, v zónách ovlivňovaných přílivem a na slaniskách (nominátní varieta D. s. var. spicata), ale také ve vnitrozemí na písčitých březích jezer a na vlhkých alkalických loukách prérijních oblastí (severoamerická D. s. var. stricta), dokonce i v borových a jalovcových lesích, stejně jako v pouštních oblastech jihozápadu USA. Přebytečnou sůl rostlina vylučuje pomocí zvláštních žlázek, na jejím povrchu tak vznikají nápadné krystalky soli.
Distichlis spicata
Popis: Dvoudomá vytrvalá tráva s podzemním oddenkem 10–40 cm dlouhým, dokáže vytvářet rozsáhlé klonální porosty. Stébla jsou 10–50 cm vysoká; listy jsou pochvaté, čepele čárkovité, 8–10(–20) cm dlouhé a 2–4 mm široké, lysé nebo chlupaté, jazýček je 0,5 mm dlouhý. Květenství je latnaté, často se staženými postranními větvičkami, 5–8 cm dlouhé, samčí klásky jsou nažloutlé, 7–16květé, silně stlačené, samičí spíše zelenavé, 5–9květé; plevy jsou kratší než pluchy, spodní je až 3,5 mm dlouhá, horní asi 5 mm dlouhá, pluchy jsou blanité, 3–6 mm dlouhé. Obilka je 2–5 mm dlouhá.
Využití: Tuto slanou trávu lze spásat, ukazuje se dokonce jako velmi vhodná pro pastviny zavlažované slanou vodou.
Poznámka: Rod Distichlis zahrnuje asi sedm druhů. které se vyskytují na západní polokouli a v Austrálii.
Distichlis spicata
Distichlis spicata
Distichlis spicata
Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 9. 2015 (Chile, mořské pobřeží u města Arica).