Syn.: Dodonaea angustifolia L. f., Dodonaea brasiliensis Schltdl., Dodonaea burmanniana DC., Dodonaea dombeyana Blume, Dodonaea eriocarpa var. minor Sherff, Dodonaea eriocarpa var. waitziana (Blume) Sherff, Dodonaea kingii G. Don, Dodonaea linearis E. Mey. ex Harv. et Sond., Dodonaea microcarpa DC., Dodonaea montana Jungh., Dodonaea mundiana Eckl. et Zeyh., Dodonaea natalensis Sond., Dodonaea nematoidea Sherff, Dodonaea salicifolia DC., Dodonaea schiedeana Schltdl., Dodonaea serrulata DC., Dodonaea thunbergiana Eckl. et Zeyh., Dodonaea umbellata G. Don, Dodonaea viscosa var. angustifolia (L. f.) Benth., Dodonaea viscosa f. angustifolia (L. f.) Sherff, Dodonaea viscosa f. burmanniana (DC.) Radlk., Dodonaea viscosa subsp. burmanniana (DC.) J. G. West, Dodonaea viscosa var. linearis (Harv. et Sond.) Sherff., Dodonaea viscosa f. linearis (Harv. et Sond.) Sherff, Dodonaea viscosa f. schiedeana (Schltdl.) Radlk., Dodonaea waitziana Blume, Dodonaea wightiana Blume, Dodonaea zollingeri Turcz., Wimmeria serrulata (DC.) Radlk.
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité
Dodonaea viscosa subsp. angustifolia
Rozšíření: Roste v tropických a subtropických částech Afriky, zřejmě i v Austrálii a možná i v Jižní Americe.
Ekologie: Nejčastěji roste v křovinách na skalnatých nebo kamenitých svazích, na zazemněných dunách nebo na lesních okrajích, někdy i v interiéru sušších lesů. Lokality leží v rozpětí od mořské hladiny až do nadmořských výšek přes 1600 m.
Dodonaea viscosa subsp. angustifolia
Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo stromek dorůstající výšky 3–5 m; letorosty jsou červenohnědé, hranaté. Listy jsou střídavé, úzce až čárkovitě obkopinaté, až 10 cm dlouhé a sotva 2 cm široké, lysé, na líci leskle světle zelené, se zřetelnou žilnatinou, na bázi dlouze klínovité, celokrajné, podvinuté, na vrcholu tupě špičaté; řapík je až 1 cm dlouhý. Květenství jsou asi 1,5 cm dlouhé zkrácené úžlabní hrozny nebo laty; květy jsou jednopohlavné, 3–8četné; kališních lístků je 3–7; koruna chybí; v samčích květech je 4–8 tyčinek; v samičích květech bývají někdy přítomna staminodia, semeník je svrchní, 2–4pouzdrý. Plody jsou křídlaté tobolky asi 1,5 cm v průměru, křídla jsou blanitá.
Poznámka: Variabilita druhu Dodonaea viscosa je značná a není dosud zhodnocena moderními klasifikačními přístupy. Podle některých badatelů všechny rostliny na africkém kontinentu náležejí tomuto poddruhu, podle jiných se i v Jihoafrické republice vyskytují poddruhy nejméně 3. Potom by se měl nominální poddruh vyznačovat nízkým vzrůstem, širšími listy se zřetelnou žilnatinou a vazbou na pobřežní písčitá stanoviště; Dodonaea viscosa subsp. angustissima by měla mít úzké přisedlé listy s nezřetelnou žilnatinou a měla by růst v oblastech se zimními dešti a letními suchy.
Dodonaea viscosa subsp. angustifolia
Dodonaea viscosa subsp. angustifolia
Dodonaea viscosa subsp. angustifolia
Dodonaea viscosa subsp. angustifolia
Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Oudtshoorn, Buttelsdrift).