DODONAEA VISCOSA Jacq. – dodonka

Syn.: Dodonaea arabica Hochst. et Steud., Dodonaea arborea Herter, Dodonaea aspleniifolia var. arborescens Hook. f., Dodonaea bialata Kunth, Dodonaea candolleana Blume, Dodonaea dioica Roxb. ex DC., Dodonaea ehrenbergii Schltdl., Dodonaea elaeagnoides Rudolphi ex Ledeb. et Adlerstam, Dodonaea eriocarpa Sm., Dodonaea fauriei H. Lév., Dodonaea forsteri Montrouz., Dodonaea illita F. Muell. ex Regel, Dodonaea jamaicensis DC., Dodonaea kohautiana Schltdl., Dodonaea latifolia Salisb., Dodonaea linearifolia Turcz., Dodonaea lucida Moench, Dodonaea microcarya Small, Dodonaea ovata Dum. Cours., Dodonaea pallida Miq., Dodonaea pauca Herrera, Dodonaea paulinia Herrera, Dodonaea pentandra Griff., Dodonaea repanda Thonn., Dodonaea sandwicensis Sherff, Dodonaea sandwicensis var. simulans Sherff, Dodonaea spatulata Sm., Dodonaea stenoptera var. fauriei (H. Lév.) Sherff, Dodonaea thunbergiana Radlk., Ptelea viscosa L.
Česká jména: dodonka lepká (Presl 1846)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Dodonaea viscosa

Rozšíření: Velmi rozsáhlý areál zahrnuje tropy celého světa. V subsaharské Africe roste od Senegalu, kapverdského ostrova Fogo a jižního Egypta až po Jihoafrickou republiku, dále na Arabském poloostrově, od Pákistánu a Afghánistánu po jižní Čínu a Tchaj-wan, na jihovýchod zasahuje do Malajsie. Dále v Indonésii, Filipínách, na Nové Guinei, v Austrálii a Oceánii. Také roste v Americe od jižní části Spojených států až po Chile a Argentinu. V areálu je rozlišováno více poddruhů lišících se např. tvarem listů.

Ekologie: Roste na okrajích lesů a v křovinaté savaně, v okolí skal nebo v lemech písčitých pláží.

Dodonaea viscosa

Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo malý stromek vysoký 1–3(–5) m, se zploštělými, hranatými nebo úzce křídlatými větvemi. Listy jsou střídavé, jednoduché, s krátkým řapíkem nebo téměř přisedlé; čepel je úzce lžicovitá, obkopinatá nebo až téměř čárkovitá, 5–12 cm dlouhá a 0,5–4 cm široká, tenká, lysá, za sucha lesklá, celokrajná nebo lehce zvlněná, na vrcholu tupá až špičatá. Květenství je kratší než listy, latovité; květy vyrůstají na stopkách 2–5(–10) mm dlouhých; kališní lístky jsou 4, volné, kopinaté, asi 3 mm dlouhé; tyčinek je 7–8; semeník srůstá z 2–3 plodolistů. Plodem je tobolka 1,5–2,2 mm dlouhá, výrazně křídlatá, s křídly 1,8–2,5 cm široká; v každém pouzdře jsou 1–2 semena.

Dodonaea viscosaDodonaea viscosa
Dodonaea viscosa

Využití: Rostlina je prosycena pryskyřicemi a tříslovinami, má využití v lidovém léčitelství. Jako nenáročná rychle rostoucí dřevina je sázena na erozí ohrožených místech.

Poznámka: Rod byl pojmenován podle významného holandského lékaře a botanika 16. století Remberta Dodonea.

Dodonaea viscosa
Dodonaea viscosa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 17. a 19. 9. 2008 (Réunion, Cirque de Cilaos: Bras Sec) a 12 a 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin, Anse Georgette a Anse Volbert).