Syn.: Bignonia longissima Lour., nom. illeg., Bignonia spathacea L. f., Dolichandrone longissima (Lour.) K. Schum., Dolichandrone rheedeiPongelia longiflora Raf., nom. inval., Spathodea diepenhorstii Miq., Spathodea grandiflora Zipp. ex Span., Spathodea longiflora P. Beauv., Spathodea loureiroana DC., Spathodea luzonica Blanco, Spathodea rheedei Spreng., Spathodea rostrata Span.
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Dolichandrone spathacea
Rozšíření: Areál se rozprostírá v jihovýchodní Asii od Srí Lanky po Vietnam a Malajsii, zasahuje do Indonésie i na Filipíny. Přesahuje i do Oceánie na Papuu-Novou Guineu, do Mikronésie a na Novou Kaledonii.
Ekologie: Provází vnitrozemský okraj vegetace mangrove a mokřadní lesy s brakickou vodou, které jsou ještě ovlivněné kolísáním vody při přílivu. Květy se otvírají v noci a záhy po ránu opadávají: jsou zřejmě opylovány letouny nebo velkými nočními motýly.
Dolichandrone spathacea
Popis: Strom dorůstající výšky 10–20 m; průměr kmene může dosahovat 30–50 cm. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, 35–40 cm dlouhé, s 2­–4 jařmy; lístky jsou krátce řapíčkaté, vejčité, 6–13(–15) cm dlouhé a 2,5–4,5(–7,5) cm široké, lysé, celokrajné, na vrcholu ostře zašpičaté. Květenství je chudá koncová lata; 5četné květy jsou nápadně velké; kalich je válcovitý nebo kyjovitý, 3–6 cm dlouhý; koruna je zvonkovitá, s trubkou 13–15 cm dlouhou, cípy jsou téměř stejné, 3–4,5 cm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené; tyčinky jsou 4, dále je přítomno 1 staminodium; čnělka poněkud vyčnívá. Plody jsou protáhlé dřevnaté tobolky 30–40 cm dlouhé a 2 cm široké; semena jsou korkovitá, čtvercová, zploštělá, s blanitým lemem.
Využití: V lidovém léčitelství se používá k léčbě některých kožních chorob, listy a mladé plody lze žvýkat jako náhražku za betel. Dřevo je snadno opracovatelné a hodí se např. na výrobu pádel.
Poznámka: Do rodu Dolichandrone se řadí asi 10 druhů, které rostou od východní Afriky po Oceánii.
Dolichandrone spathacea
Dolichandrone spathacea
Dolichandrone spathacea
Dolichandrone spathacea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 28. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).