Syn.: Dombeya pilosa var. brachypoda Cordem., Dombeya umbellatiformis Arènes
Česká jména: klanoch (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité; Sterculiaceae Vent. – lejnicovité
Dombeya ciliata
Rozšíření: Endemit ostrova Réunion v Indickém oceánu. Velmi početný rod, zejména v tropické Africe a na Madagaskaru; na Réunionu roste celkem 9 taxonů, z nich je alespoň 8 endemickcýh na druhové nebo podruhové úrovni.
Ekologie: Provází lesní porosty ve velmi vlhké části ostrova v nadmořských výškách 400–1500 m, kde je dusné prostředí s rekordními srážkovými úhrny (v některých letech i přes 10 000 mm).
Dombeya ciliata
Popis: Dosti statný dvoudomý strom dorůstá výšky až 10 m. Mladé větve jsou lysé, šedé. Listy jsou poměrně tenké, široce vejčité, na bázi srdčité, na vrcholu dlouze zašpičatělé, nebo trojzubé, kromě vrcholové špičky ještě s podobně zakončenými 2 krátkými postranními laloky; na svrchní straně lysé nebo s drobnými hvězdovitými a velmi řídkými jednoduchými chlupy, na okraji s delšími brvami. Květy tvoří okolíkaté květenství, kališní lístky jsou volné, bělavé, na vnější straně chlupaté; korunní lístky jsou rovněž volné, bílé nebo růžové; tyčinky nitkami srůstají do sloupku; gyneceum vzniká srůstem 5 plodolistů, má svrchní semeník. Plody jsou tobolky.
Poznámka: Rodové jméno odkazuje na francouzského botanika J. Dombeye.
Dombeya ciliata
Dombeya ciliata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 12. 9. 2008 (Réunion, Riviére des Marsouins).