DOMBEYA ROTUNDIFOLIA (Hochst.) Planch. – klanoch

Syn.: Assonia cuanzensis Hiern, Assonia densiflora Kuntze, Assonia myriantha Kuntze, Assonia rotundifolia (Hochst.) Kuntze, Dombeya cerasiflora Exell, Dombeya condensiflora De Wild., Dombeya cuanzensis (Hiern) Welw. ex K. Schum., Dombeya damarana K. Schum., Dombeya delevoyi De Wild., Dombeya densiflora Planch. ex Harv., Dombeya dinteri Schinz, Dombeya gossweileri Exell, Dombeya melanostigma K. Schum. et Engl., Dombeya myriantha K. Schum., Dombeya ringoetii De Wild., Dombeya subdichotoma De Wild., Xeropetalum rotundifolium Hochst.
Česká jména: klanoch (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Dombeya rotundifolia

Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, vyskytuje se v oblasti od Etiopie na severu přes Tanzanii, Angolu, Namibii a Mosambik až po jihoafrickou provincii KwaZulu-Natal na nejzazším jihu.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, ve světlých lesích, na kamenitých a skalnatých svazích, též při okrajích cest, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od července do listopadu.

Dombeya rotundifolia

Popis: Opadavý keř nebo menší strom dorůstající výšky okolo 8 m, s borkou tmavě hnědou až načernalou, drsnou a letorosty jemně plstnatými, později olysalými. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až skoro okrouhlé, dosahují 3–15 cm v průměru, jsou kožovité, na bázi srdčité, po okraji skoro celokrajné nebo nepravidelně zubaté, na vrcholu zaokrouhlené, někdy i špičaté, s 5–7 žilkami, na líci drobně přitiskle hvězdovitě chlupaté, na rubu jemně plstnaté; palisty jsou úzce kopinaté, asi 3 mm dlouhé, chlupaté, opadavé. Květenství je úžlabní, latnaté, květy se často objevují ještě před listy, stopky jsou chlupaté; květy jsou oboupohlavné, 5četné, bílé nebo narůžovělé; listeny jsou úzce kopinaté, plstnaté, opadavé; kališní cípy jsou kopinaté, asi 7 mm dlouhé, zašpičatělé, chlupaté, korunní lístky jsou nesouměrně obvejčité, asi 10 mm dlouhé a 7 mm široké; tyčinky jsou četné, dole srostlé, staminodia jsou delší než tyčinky, 6–9 mm dlouhá, čnělka se dělí do 3 větví. Plodem je kulovitá tobolka o průměru kolem 6 mm, plstnatá.

Využití: Dřevo tohoto stromu je odolné vůči termitům, vyrábějí se z něj různé nástroje i nábytek. Borka, dřevo, listy i kořeny jsou rovněž používány v africké tradiční medicíně.

Poznámka: Rod Dombeya je velmi početný, v současnosti zahrnuje na 220 druhů, které se vyskytují v subsaharské Africe, na Madagaskaru a Maskarénách. Některé druhy (např. Dombeya wallichii) jsou vysazovány jako okrasné dřeviny i v dalších tropických oblastech světa. Rod byl pojmenován na počest francouzského lékaře a botanika J. Dombeye.

Dombeya rotundifolia
Dombeya rotundifolia
Dombeya rotundifolia
Dombeya rotundifolia
Dombeya rotundifolia
Dombeya rotundifolia
Dombeya rotundifolia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).