Syn.: Assonia bruceana Kuntze, Assonia schimperiana Kuntze, Dombeya albiflora K. Schum., Dombeya bequaertii De Wild., Dombeya bogoriensis De Wild., Dombeya bruceana A. Rich., Dombeya elliottii K. Schum. et Engl., Dombeya faucicola K. Schum., Dombeya gallana K. Schum. et Engl., Dombeya goetzenii K. Schum., Dombeya heterotricha Mildbr., Dombeya hirsuta K. Schum., nom. inval., Dombeya leucoderma K. Schum., Dombeya niangaraensis De Wild., Dombeya runsoroensis K. Schum., Dombeya ruwenzoriensis De Wild., Dombeya schimperiana A. Rich., Dombeya stipulosa Chiov., Walcuffa pentapetes Bruce ex Steud., Walcuffa torrida J. F. Gmel., Xeropetalum brucei Hochst., Xeropetalum hirsutum Hochst. ex A. Rich.
Česká jména: klanoch (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Dombeya torrida
Rozšíření: Roste v tropické východní Africe od Burundi a východního Konga po Súdán, Eritreu a Džibutsko, zasahuje také do Jemenu. Odlišný poddruh (subsp. erythroleuca) roste ještě v Zambii a Malawi.
Ekologie: Stanovištěm jsou poloopadavé lesy až stromová savana v nadmořské výšce od 1700 do 3100 m.
Dombeya torrida
Popis: Opadavý strom vysoký (7–)12–20 m; letorosty jsou oblé, chlupaté až olysalé, v odění jsou přítomny jednoduché, hvězdovité, keříčkovité i polopřisedlé žláznaté chlupy. Listy jsou střídavé, téměř okrouhlé, 7–28 cm dlouhé a 5–20 cm široké, na bázi srdčité, na okraji jemně pilovité, obvykle se zašpičatělým vrcholem, na líci drsné, obvykle lysé, na rubu pýřité; řapík je 3,5–20 cm dlouhý; palisty jsou 0,5–2 cm dlouhé, opadavé nebo vytrvalé. Květenství jsou úžlabní chocholičnaté laty; listeny kalíšku jsou 0,4–1,1 cm dlouhé; kalich je na bázi srostlý, cípy jsou kopinaté, 0,5–1,4 cm dlouhé; korunní lístky jsou volné, 1,1–1,9 cm dlouhé, bílé nebo růžové, někdy s tmavšími žilkami; tyčinek je mnoho, jejich nitky navzájem srůstají, kromě tyčinek jsou ještě přítomna staminodia; semeník je svrchní, plstnatý, čnělka se dělí do 5 větví. Plody jsou kulovité, plstnaté tobolky.
Dombeya torrida
Dombeya torrida
Fotografováno dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mts., údolí řeky Ansiya pod osadou Sone).