Syn.: Arnica clusii All., Arnica stiriaca Vill., Aronicum bauhini Rchb. f., Aronicum clusii (All.) W. D. J. Koch, Doronicum hirsutum Lam., Doronicum incanum Hill, Doronicum stiriacum (Vill.) Dalla Torre, Grammarthron biligulatum Cass.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Doronicum clusii
Rozšíření: Subalpínské až alpínské polohy jižní a střední Evropy – Pyreneje, Alpy, Karpaty. U nás neroste, nejbližší lokality se nacházejí ve slovenských Tatrách.
Ekologie: Roste na vysokohorských vlhčích loukách, na travnatých a kamenitých holích, sutích a nivách. Roste výhradě na žule, v Alpách až do nadmořské výšky 2900 m. Kvete v červenci až v září.
Doronicum clusii
Popis: Vytrvalá, 10–30 cm vysoká rostlina s krátkým oddenkem. Lodyha je většinou přímá, řídce olistěná, nahoře chlupatá a žláznatá. Přízemní a dolní listy tvoří růžici, jsou podlouhlé, mírně zubaté, mírně chlupaté až lysé, na okrajích brvité a klínovitě se zužující do křídlatého řapíku, lodyžní listy jsou přisedlé, úzké. Květenství tvoří jeden úbor o průměru 3,5–6 cm, květenství je žluté až světle oranžové. Jazykovité květy jsou samičí, 2–3 mm široké, terčové květy jsou trubkovité, oboupohlavné. Plodem je ochmýřená bílá nažka s deseti žebry.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je z hlediska ohrožení druhem málo dotčeným, leč zákonem chráněným (LC/§).
Doronicum clusiiDoronicum clusii
Doronicum clusii
Fotografováno dne 3. 7. 2007 (Slovensko, Mengusovská dolina, Žabie plesá).