Syn.: Arnica scorpioides Jacq., Aronicum barcense Simonk., Aronicum latifolium Rchb., Aronicum scorpioides (Lam.) W. D. J. Koch, Aronicum scorpioideum St.-Lag., Aronicum viscosum Freyn et Gaut., Doronicum ambiguum Rouy, Doronicum gracile Schur, Doronicum halleri Tausch, Doronicum jacquinii Tausch, Doronicum portae Chabert, Doronicum pyrenaicum (J. Gay ex Gren. et Godr.) Rivas Mart., Doronicum scorpioides Lam., Doronicum viscosum (Freyn et Gaut.) Nyman, Grammarthron scorpioides (L.) Cass.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Doronicum grandiflorum
Rozšíření: Areál se táhne přes celé Alpy od Rakouska až po jihozápadní Francii, dále se vyskytuje v Pyrenejích (na francouzské i španělské straně) a v Kantaberském pohoří na severu Pyrenejského poloostrova, také je znám z Korsiky.
Ekologie: Stanovištěm jsou vápencové droliny a sutě na erodovaných horských svazích, převážně nad horní hranicí lesa. Lokality leží v nadmořské výšce 1400–3400 m.
Doronicum grandiflorum
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 10–40 cm; lodyhy jsou přímé, nevětvené, chlupaté. Přízemní listy tvoří růžici, jsou řapíkaté, čepel je vejčitá až kopinatá, 3,5–9 cm dlouhá a 3–7 cm široká, s nežláznatými i žláznatými chlupy, na bázi srdčitá, zaokrouhlená až uťatá, na okraji zubatá; lodyžní listy jsou střídavé, menší, užší, srdčitou až objímavou bází přisedlé. Úbory jsou vždy jednotlivé na konci lodyhy, 4–6 cm v průměru; zákrov je široce miskovitý, 2–3řadý, zákrovní listeny jsou čárkovitě kopinaté, 1,5–2 cm dlouhé, chlupaté a s vtroušenými žlázkami; jazykovité květy jsou samičí, žluté, trubkovité květy jsou oboupohlavné, také žluté. Všechny nažky jsou válcovité, asi 2 mm dlouhé, s chmýrem 3–4 mm dlouhým.
Poznámka: V Pyrenejích a dalších severošpanělských horách někteří badatelé rozlišují samostatný poddruh subsp. braunblanquetii (k němu se vztahují naše obrázky). Rostliny z Karpat se vztahují k druhu Doronicum carpaticum. Korsické rostliny také zřejmě představují samostatný poddruh.
Doronicum grandiflorum
Doronicum grandiflorumDoronicum grandiflorum
Doronicum grandiflorum
Fotografovala Alena Vydrová, dne 29. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Fuente Dé, pod hřebenem Horcados Rojos).