Česká jména: dračinec (Presl 1846), dračinec, dracéna (Mareček 1996)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité
Dracaena tamaranae

Dracaena tamaranae

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se jen na ostrově Gran Canaria.
Ekologie: Jedná se o druh s reliktním výskytem, roste jen na dvou lokalitách (Arguineguín-Tauro a Fataga-Vicentillos) v jižní části ostrova, 5 kusů se ještě vyskytuje izolovaně na dalších místech ostrova, vždy na nepřístupných skalách, útesech a kamenitých srázech, většinou v údolí sezónních vodních toků, v horní části sukulentového buše, v nadmořské výšce od 350 do 1270 m. Celkově je registrováno pouze 76 exemplářů tohoto druhu, avšak 63 z nich je juvenilních (dosud tedy nekvetou), jen 13 kusů je dospělých. Byl pozorován už v 70. letech 20. století, avšak vzhledem k nepřístupnosti terénu byl pro vědu poprvé popsán jako samostatný druh až v roce 1998. Do té doby byl hodnocen jako druh Dracaena draco.
Popis: Strom až 8 m vysoký, chudě větvený (větví se po odkvětu), borka nažloutlá až stříbřitá, hladká, listy v husté růžici na konci větví, mečovité, tuhé, neohebné, šedomodře ojíněné, na okraji suchomázdřité. Květy v latě, zelenobílé, kvete velmi slabě a nepravidelně od července do srpna, plodí jednou za 10 (i více) let – plodem je bobule.
Ohrožení a ochrana: Extrémně vzácný a velmi ohrožený druh, ve španělské Červené knize je zařazen ke kriticky ohroženým druhům (CR). Lokality s výskytem tohoto druhu jsou přísně chráněny, strom je kultivován v rámci záchranného programu v botanické zahradě v Tafiře. Odtud pocházejí i naše fotografie mladých (asi 10letých) jedinců.
Dracaena tamaranae
Dracaena tamaranae
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).