Syn.: Dracocephalum acanthoides Edgew. ex Benth., Dracocephalum batalinii Krasn. ex Lipsky, Dracocephalum gobi Krasn., Dracocephalum gobianum Krasn. ex Lipsky, Dracocephalum kaschygaricum Rupr., Dracocephalum pamiricum Briq., Ruyschiana heterophylla (Benth.) House
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Dracocephalum heterophyllum
Rozšíření: Areál se táhne od severovýchodního Afghánistánu po Sikkim, na sever do Tádžikistánu, na severovýchod po čínskou provincii Gansu.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou skály a sutě, zejména na břidlicích; jde o pionýrskou rostlinu na pohyblivých substrátech. Lokality leží v nadmořských výškách 1100–5000 m, často na horní vysokohorské hranici výskytu cévnatých rostlin.
Dracocephalum heterophyllum
Popis: Vytrvalý aromatický polokeř vysoký 10–15(–30) cm; stonky jsou poléhavé nebo vystoupavé, krátce chlupaté, zelené. Listy jsou vstřícné, řapík dolních listů je 1,5–2,5(–6) cm dlouhý, horní listy jsou téměř přisedlé; čepel je vejčitá, 1,3–4 cm dlouhá a 0,8–2,3 cm široká, na bázi srdčitá, pravidelně vroubkovaná. Květenství je husté, 4–6 cm dlouhé, složené z lichopřeslenů o 4–8 květech; listeny jsou vejčité, 7–9 mm dlouhé, s 6–8 osinatými zuby; kalich je široce trubkovitý, 15–17 mm dlouhý, 3 cípy horního pysku jsou téměř stejné, krátce zašpičatělé, 2 cípy dolního pysku jsou úzce kopinaté; koruna je (1,8–)2,2–3,4(–3,7) cm dlouhá, bílá, vně krátce chlupatá, horní pysk je delší než dolní, poněkud zakřivený; tyčinky jsou 4. Plody jsou asi 3,5 mm dlouhé černé tvrdky.
Dracocephalum heterophyllum
Dracocephalum heterophyllumDracocephalum heterophyllum
Dracocephalum heterophyllum
Dracocephalum heterophyllum
Dracocephalum heterophyllum
Fotografoval Jindřich Houska, dne 21. 7. 2013 (Indie, Ladakh, cesta k tábořišti Lartse pod sedlem Kangmaru La).