Syn.: Arum dracunculus L.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Dracunculus vulgaris

Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v centrální a východní části této oblasti. Byl zavlečen i do Velké Británie, jižních států USA (Kalifornie, Tennessee, Portoriko), na Nový Zéland.
Ekologie: Roste v křovinách, v řídkých lesích, na kamenitých svazích, kolem starých zdí a plotů. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízou, 60–120 cm vysoká, lodyha přímá, listy střídavé, řapíkaté, na bázi s objímavými a skvrnitými pochvami, čepel polokruhovitě vykrojená, až 35 cm široká a 20 cm dlouhá, členěná do 9–15 kopinatých laloků, které jsou na okraji zvlněné. Toulec široce rozevřený, na okraji zvlněný, vně zelenavý, uvnitř temně purpurově červený, nahnědlá palice je stejně dlouhá nebo dokonce i delší než toulec, v době květu zapáchá jako hnijící maso. Květy se vytvářejí při bázi palice, dole jsou květy samičí, uprostřed jalové, nahoře pak květy samčí. Plodem je červená bobule.
Záměny: V Makaronésii se můžeme setkat s druhem Dracunculus canariensis, který má toulec vzpřímený a vně také zelený, ale uvnitř je bílý a jeho palice je barvy bledě žluté. Na středomořských Baleárských ostrovech, Korsice a Sardinii se vyskytuje ještě příbuzný druh Helicodiceros muscivorus, který se odlišuje od obou drakovců toulcem dozadu skloněným a zelenou palicí.

Dracunculus vulgarisDracunculus vulgaris
Dracunculus vulgaris

Fotografováno v květnu 2008 (Řecko, Kréta).