Syn.: Drimiopsis bussei Dammer, Drimiopsis erlangeri Dammer, Drimiopsis holstii Engl., Drimiopsis kirkii Baker, Drimiopsis stuhlmannii Baker, Drimiopsis volkensii (Engl.) Baker, Ledebouria botryoides (Baker) J. C. Manning et Goldblatt, Scilla volkensii Engl.
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité

Drimiopsis botryoides

Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, vyskytuje se v oblasti od jižního Somálska a jihu Etiopie přes Keňu až po Tanzanii, snad zasahuje i do severního Mosambiku. V Tanzanii bývá rozlišován ještě také poddruh Drimiopsis botryoides subsp. prostrata.

Ekologie: Roste v křovinaté a lesnaté vegetaci na písčitých půdách, při úpatí skalních výchozů i při okraji zemědělsky využívaných ploch, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1600 m.

Popis: Vytrvalá bylina dosahující výšky až okolo 60 cm, s kulovitou cibulkou, ze které vyrůstá 6–8 listů. Ty jsou řapíkaté, podlouhle kopinaté až vejčité, až 45 cm dlouhé a 1,5–7,5 cm široké, na bázi klínovité, někdy až srdčité (u subsp. prostrata), nejširší zhruba ve svém středu, celokrajné, na vrcholu špičaté, poněkud dužnaté, lysé, bledě zelené se sytě zelenými skvrnkami nebo i neskvrnité. Stvol je přímý, na jeho konci vyrůstá hroznovité květenství; listeny jsou jen drobné; květní stopky jsou asi 3 mm dlouhé, okvětních lístků je 6, jsou eliptické, až 6 mm dlouhé, na vrcholu kápovité, bílé nebo nazelenalé, vnitřní okvětní lístky jsou obvykle širší než vnější. Plodem je téměř kulovitá tobolka s 1–2 semeny.

Využití: Pěstuje se v botanických sbírkách.

Poznámka: Částí novější literatury bývá přiřazován k rodu Ledebouria.

Drimiopsis botryoides
Drimiopsis botryoides
Drimiopsis botryoides

Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).