Syn.: Rorella rotundifolia (L.) All., Rossolis rotundifolia (L.) Moench
Česká jména: rosnička okrouhlolistá (Presl 1819), rosnatka okrouhlolistá (Opiz 1852), rosnatka okrouhlolistá, rosička, sluneční rosa, rosník (Sloboda 1852), rosnička okrouhlolistá (Čelakovský 1879, Polívka 1912), rosnatka okrouhlolistá (Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: rosovník okrouhlolistý, rosička, rosnatka, rosa slunečná (Reuss 1853), rosnička okrúhlolistá (Novacký 1936), rosička okrúhlolistá (Dostál 1950, Bertová 1988), rosička okruholistá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Droseraceae Salisb. – rosnatkovité
Drosera rotundifolia
Rozšíření: Arktické a mírné pásmo severní polokoule. U nás nejrozšířenější druh rosnatky.
Ekologie: Roste převážně na rašeliništích a vlhkých písčinách, v pásmu od nížiny do hor. Objevuje se obvykle v porostech rašeliníku (Sphagnum sp.), který rosnatce skýtá ochranu před nepřízní přírodních podmínek, rostlina jej v růstu následuje, přizpůsobuje se i jeho rozrůstání. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá masožravá rostlina s přízemní růžicí listů a nepatrnými kořeny, 4–20 cm vysoká. Listy jsou stejně široké nebo i širší než dlouhé, okrouhlé až eliptické. Chloupky na čepeli listu vylučují enzym, který rozkládá drobný hmyz. Květy jsou drobné, nenápadné na dlouhém stvolu, který je 4–7krát delší než listy. Koncem léta se vytvoří přezimovací pupen (hibernaculum), ve kterém jsou uloženy orgány rosnatky pro příští vegetační období.
Ohrožení a ochrana: Patří k ohroženým rostlinným druhům naší květeny (C3), podle zákona je chráněna dokonce v kategorii silně ohrožených druhů (§2). Jako zranitelný (VU) a zákonem chráněný druh je hodnocena na Slovensku, v Polsku je z hlediska ohrožení zařazena k druhům zranitelným (VU), také zde je chráněna zákonem, stejně tak v Srbsku. Zákon chrání všechny druhy rosnatky i v Německu a Švýcarsku.
Drosera rotundifolia
Poznámka: Rosnatka je prastarou léčivou rostlinou, v minulosti byla opředena mnoha pověstmi. Dávní mistři magie, alchymie a filozofie museli přísahat, že nikdy neprozradí její celé tajemství. Tím byla údajná schopnost enzymu rosnatky vyléčit všechny choroby a dokonce prodloužit život, a to až do doby Posledního soudu. Sběr rosnatky okrouhlolisté je v současnosti nepřípustný, protizákonný. Pověst je pochopitelně zcela absurdní.
Drosera rotundifoliaDrosera rotundifolia
Drosera rotundifoliaDrosera rotundifolia
Fotografováno od 28. 6. do 23. 9. 2003 (okolí Nového Města na Moravě) a 5. 8. 2007 (květ – Máchovo jezero, Swamp).