Syn.: Episcia lanceolata Hanst.
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Drymonia lanceolata
Rozšíření: Druh jižních oblastí Střední Ameriky a severozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v Kostarice a v západní části Panamy, je uváděn i z podhorských oblastí Kolumbie, rovněž z Ekvádoru.
Ekologie: Roste terestricky, někdy i epifyticky v tropických deštných i mlžných lesích, v nadmořských výškách od 700 až do 2000 m. Kvete v průběhu téměř celého roku.
Drymonia lanceolata
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 50–150 cm vysoký, s větvemi hranatými, křídlatými, lysými nebo chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, 10–25 cm dlouhé a 5–11 cm široké, na okraji mělce pilovité, po obou stranách lysé nebo krátce chlupaté. Květenství je axilární, 1–4květé; listeny jsou čárkovité, asi 5 mm dlouhé, opadavé; kalich je bylinný, 5četný, jeho cípy jsou kopinaté, 22–45 mm dlouhé, celokrajné, na vrcholu špičaté; koruna je nálevkovitá, bílá, uvnitř nažloutlá, 40–50 mm dlouhá, po okraji třásnitá; semeník je svrchní, s 2laločnou bliznou, 4 tyčinky vyrůstají z báze korunní trubky. Plodem je tobolka pukající dvěma chlopněmi, vnitřní karmínově zbarvená dužnina obsahuje drobná semena.
Drymonia lanceolata
Drymonia lanceolata
Fotografováno v březnu 2016 (Kostarika, rezervace Santa Elena a Monteverde).