Syn.: Polypodium filix-mas L., Aspidium filix-mas (L.) Swartz, Nephrodium filix-mas (L.) Richard, Lastrea filix-mas (L.) C. Presl
Čeleď: Dryopteridaceae Ching – kapraďovité
Dryopteris filix-mas
Rozšíření: Druh se vyskytuje v rozsáhlém areálu na severní polokouli, v Eurasii (od Evropy přes Kavkaz, západní Sibiř, Střední Asii a Himálaj do východní Asie) i v Severní Americe a jižním Grónsku. Byl introdukován i na sever jihoamerické Patagonie.
Ekologie: Velmi hojný druh, nalezneme jej ve stinných humózních lesích, v křovinách a hájích, podél potoků, na okrajích lužních lesů, také v horských nivách nebo na zříceninách. Vyhledává zastíněná stanoviště, půdy snáší kyselé i zásadité, vyhýbá se silně zamokřeným podkladům.
Dryopteris filix-mas
Popis: Trsnaté vytrvalé byliny s hustě plevinatým oddenkem. Listy zpravidla nepřezimují, vyrůstají nálevkovitě rozložené, v obrysu jsou podlouhle kopinaté, k vrcholu pozvolna zúžené. Čepel je 25–100 cm dlouhá a 10–18 cm široká, měkká, 1–2krát zpeřená. Lístky jsou střídavé, kopinaté, krátce řapíkaté, po stranách dále dělené v úkrojky nebo lístečky. Řapík je silný, hnědě plevinatý, pleviny až 2 cm dlouhé, dlouze zašpičatělé. Výtrusnicové kupky přibližně 1,5 mm v průměru, umístěné po 4–6 na rubu lístečků, ostěry jsou ledvinité až téměř okrouhlé.
Dryopteris filix-masDryopteris filix-mas
Dryopteris filix-mas
Záměny: V horských a podhorských lesích (hlavně na severovýchodní Moravě, ale i jinde) se vzácněji můžeme setkat se vzhledově podobnou kapradí rezavou (Dryopteris affinis). Ta se však liší černofialovým zbarvením vřetene na bázi lístku (po usušení zmizí!), tvarem listových úkrojků a přezimujícími listy.
Využití: Dříve používána jako léčivka (extrakty proti střevním parazitům), dnes již jen ve veterinářství. Občas pěstována jako okrasná rostlina.
Dryopteris filix-mas
Dryopteris filix-mas
Fotografováno dne 6. 7. 2009 (CHKO Beskydy, Horní Bečva).