Dub tolerance ve Vratimově

Quercus robur, dub letní (Fagaceae):

  • Výška stromu: asi 19 m (v roce 2009)
  • Obvod kmene: 292 cm
  • Šířka koruny: 18 m
  • Odhadované stáří: zhruba 150 let (v roce 2019)

Vzrostlý exemplář dubu letního roste ve Vratimově (okres Ostrava-město) u panelových domů mezi kulturním domem a Slezským mlýnským náhonem. Památným stromem byl vyhlášen dne 28. 6. 2006.

Dohledat, kterak přišel tento dub ke svému jménu, nebylo jednoduché. Roste poblíž Slezského mlýnského náhonu, který byl postaven v roce 1534 Janem Sedlickým z Choltic. Náhonem byla přiváděna voda do nedalekých papíren, které produkovaly ve Vratimově papír 100 let. Zakladatelem byl rakouský průmyslník Vinzenz von Miller. První celulóza byla vyrobena 12. prosince 1883, v lednu 1945 byl uveden do provozu lihovar na výrobu technického lihu. Od roku 1969 se tu vyráběly také krmné kvasnice. Papírny zamořovaly svojí průmyslovou činností ovzduší širokého okolí. Po sto letech v roce 1983 byl provoz ukončen, navždy umlkla také siréna, která pobízela dělníky do práce. Blízké stavby však s dubem neměly nic společného.

Nápad, jak pojmenovat dub se zrodil v hlavě Ivany Hranické z MěÚ ve Vratimově. Líbilo se jí, že dub je z jedné strany propleten s korunou malé třešně a vůbec ji neutiskuje, respektuje ji a nechává ji v klidu růst, čili ji toleruje. Odtud tedy pochází označení „Dub tolerance““. Podle názoru I. Hranické je dobré, když památné stromy mají své zcela nezaměnitelné jméno, lidé si je pak lépe zapamatují. Ve Vratimově se můžeme setkat i s Dubem vzpomínkovým.

Dub tolerance ve Vratimově
Dub tolerance ve Vratimově
Dub tolerance ve Vratimově
Dub tolerance ve Vratimově

Fotografováno dne 9. 11. 2019.