Syn.: Fragaria indica Andrews, Potentilla indica (Andrews) Th. Wolf, Duchesnea fragarioides Sm.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Duchesnea indica
Rozšíření: Jižní a jihovýchodní Asie, dnes se pěstuje po celém světě. V některých oblastech zplaňuje (např. Azorské ostrovy, jih Jižní Ameriky), byl pozorován i u nás, zejména ve městech a obcích (Praha, Průhonice, Brno, Kroměříž).
Popis: Vytrvalá 20–50 cm dlouhá bylina. Lodyha plazivá, na uzlinách kořenující, chlupatá. Listy dlouze řapíkaté, trojčetné, jednotlivé lístky krátce řapíčkaté, obvejčité, zubaté. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách z úžlabí listů. Kalich pravidelný, pěticípý, kališní cípy trojúhelníkovité. Kalíšek s velkými, široce vejčitými cípy se 3–5 zuby. Koruna pravidelná, pětičetná, korunní lístky zlatožluté, podlouhle obvejčité. Souplodí (jahoda) je kulovité nebo stlačeně kulovité, až 1,5 cm v průměru, nažky na povrchu. Zralá jahoda má rumělkově červenou barvu a mdlou chuť. Kvete od června do července.
Poznámka: Jahodka se často pěstuje jako okrasná rostlina v zahradách a parcích. Vyhovují jí spíše stinná stanoviště. Dobře snáší mrazy a pokud nejsou silné, listy vydrží zelené i přes zimu. Rozmnožuje se semeny nebo šlahouny.
Vědecké rodové jméno jahodce propůjčil francouzský botanik Nicolas Antoine Duchesne.
Duchesnea indicaDuchesnea indica
Duchesnea indicaDuchesnea indica
Duchesnea indica
Fotografováno dne 26. 9. 2006 (Praha, Hradčany).