Syn.: Cotyledon eastwoodiae (Rose) Fedde, Cotyledon septentrionalis (Rose) Fedde, Dudleya eastwoodiae Rose, Dudleya septentrionalis Rose, Echeveria eastwoodiae (Rose) A. Berger, Echeveria farinosa Lindl., Echeveria septentrionalis (Rose) A. Berger
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Dudleya farinosa
Rozšíření: Druh západního pobřeží USA, vyskytuje se centrální a severní části pobřežní oblasti Kalifornie a v jihozápadním Oregonu.
Ekologie: Roste na skalách a útesech, obvykle v pobřežní zóně, stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m. Kvete od června do srpna.
Dudleya farinosa
Popis: Sukulentní rostlina se zdužnatělým větveným kmínkem 10–60 cm dlouhým a dosahujícím 1–3 cm v průměru. Listy jsou nahloučené v růžicích, jsou podlouhle vejčité, 2,5–6 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, šedozelené, pomoučené, nezřídka i červeně naběhlé, na vrcholu obvykle špičaté. Květonosná lodyha je 10–35 cm dlouhá, s 20–35 přisedlými vejčitými listy, které jsou 10–25 mm dlouhé a 10–20 mm široké, od lodyhy odstálé, na vrcholu špičaté; nahoře je lodyha větvená do 3–5 vijanů o 3–11 květech, květy jsou oboupohlavné, 5četné; kališní lístky jsou vejčité, 3–7 mm dlouhé, korunní lístky jsou na bázi srostlé, jejich cípy jsou obkopinaté, k sobě trubkovitě skloněné, 10–14 mm dlouhé a 3–5 mm široké, bledě žluté, špičaté nebo tupé; tyčinek je 10. Plody jsou měchýřky.
Poznámka: K rodu Dudleya patří zhruba 45 druhů, které se vyskytují na západě USA a v severozápadním Mexiku. William Russel Dudley (1849–1911), na nějž odkazuje toto rodové jméno, byl americkým botanikem.
Dudleya farinosa
Dudleya farinosa
Dudleya farinosa
Dudleya farinosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Redwood National and State Parks).