Syn.: Ecbolium ecbolium (L.) Voss, nom. inval., Ecbolium linneanum Kurz, Ecbolium viride var. dentatum (Klein ex Link) Santapau, Ecbolium viride var. laetevirens (Vahl) Santapau, Ecbolium viride subsp. ligustrinum (Vahl) M. R. Almeida, Eranthemum ecbolium T. Anderson, Justicia dentata Klein ex Link, Justicia ecbolia St.-Lag., Justicia ecbolium L., Justicia fasciculata Russell ex Wall., Justicia gymnostachya Nees, Justicia ligustrina Vahl, Justicia livida Nees, Justicia viridis Forssk.
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Ecbolium ligustrinum
Rozšíření: Druh se vyskytuje v Indii, byl zaznamenán na mnoha lokalitách po celém poloostrově od Bombaje a Ásámu až do nejjižnější špičky; také roste na Srí Lance. Záznamy z Malajsie se týkají pěstovaných rostlin.
Ekologie: Nejčastěji se objevuje v podrostu nížinných tropických lesů, v sekundárních křovinách, řidčeji i v trávnících. Byl zaznamenán až do nadmořské výšky 1300 m.
Ecbolium ligustrinum
Popis: Statná bylina nebo polokeř s přímými, až 50(–100) cm vysokými stonky, v mládí lysý nebo až plstnatý, chlupy bývají přitisklé a směřují kupředu. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, čepel je vejčitá až eliptická, 4–25 cm dlouhá a 1,5–9,5 cm široká, tmavozelená, na bázi zvolna zúžená do krátkého řapíku, celokrajná, na vrcholu špičatá, zašpičatělá až široce zaokrouhlená. Květenství jsou husté koncové klasy 2–25 cm dlouhé, roztroušeně chlupaté, někdy se žlázkami; listeny jsou vejčité až eliptické, 12–25 mm dlouhé, často nafialovělé, na vrcholu zaokrouhlené a horní často až hrotité; kalich 3–6 mm dlouhý; koruna je souměrná, pyskatá, modrozelená nebo krémově bílá, korunní trubka je 2,5–3,5 cm dlouhá, horní pysk je až 1,2 cm dlouhý, dolní je trojlaločný, prostřední lalok je 1,2–1,7 cm, postranní jsou až 1,7 cm dlouhé, užší než prostřední; tyčinky jsou 2; čnělka je nitkovitá. Tobolka je elipsoidní, 1,4–2 cm dlouhá, obsahuje 2(–3) semena.
Poznámka: Druh je neobvykle variabilní, proměnlivost se týká přítomnosti (a intenzity) odění, tvaru listů i listenů, rovněž barvy květů. Někteří autoři se domnívají, že bělokvěté ceylonské rostliny s tmavými listeny (na našich obrázcích) by mohly představovat jiný, dosud zřejmě nepopsaný druh; ukazuje se, že taxonomická revize této skupiny je nezbytná.
Ecbolium ligustrinum
Ecbolium ligustrinum
Ecbolium ligustrinum
Ecbolium ligustrinum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 2. 2014 (Sri Lanka, Sinharaja).