Syn.: Ecbolium linneanum var. rotundifolium (Nees) C. B. Clarke, Justicia viridis Forssk.
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Ecbolium viride
Rozšíření: Areál se rozkládá ve východní Africe (od jihovýchodního Egypta po Keňu), na Arabském poloostrově v Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu, s jistotou se ještě vyskytuje u Coimbatore v Indii. Udávané rozšíření v Pákistánu, na Srí Lance, v Bangladéši a Nepálu se vztahuje k jiným příbuzným druhům.
Ekologie: Provází skalní výchozy a štěrková místa, často v blízkosti člověkem silně ovlivněných míst; dosti hojně roste např. na kamenitých okrajích polí, v Keni také na písčitých dunách. Vystupuje až do nadmořské výšky 1200 m.
Ecbolium viride
Popis: Statná bylina nebo polokeř s přímými, až 2 m vysokými lodyhami, v mládí lysý nebo někdy chlupatý. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, čepel je široce kopinatá, (3–)4–18(–22) cm dlouhá a (1–)1,8–7,5(–9) cm široká, tmavozelená, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá. Květenství jsou husté koncové klasy 3–18 cm dlouhé, s roztroušenými žlázkami; listeny jsou vejčité, (8–)12–27 mm dlouhé, živě zelené; kalich je jen na bázi srostlý, všech 5 kališních cípů je téměř stejných, čárkovitě kopinatých; koruna je souměrná, pyskatá, zelenavě bílá, s trubkou 1,5–3 cm dlouhou, horní pysk je vykrojený, dolní je trojlaločný; tyčinky jsou 2; čnělka je nitkovitá. Tobolka je elipsoidní, 1,7–2,6 cm dlouhá, obsahuje 2 semena.
Poznámka: Rostlina s velmi neobvyklou barvou květů; obvykle rozkvétá na noc.
Ecbolium virideEcbolium viride
Ecbolium viride
Ecbolium viride
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Misfat al Abriyyin).