Syn.: Alisma andrieuxii Hook. et Arn., Alisma intermedium Mart. ex Schult. f., Alisma subalatum Mart. ex Schult. f., Aquarius subulatus (Mart. ex Schult. f.) Christenh. et Byng, Echinodorus andrieuxii (Hook. et Arn.) Small, Echinodorus subalatus subsp. andrieuxii (Hook. et Arn. ) R. R. Haynes et Holm-Niels.
Čeleď: Alismataceae Vent. – žabníkovité

Echinodorus subalatus

Rozšíření: Druh tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od Mexika až po Bolívii a východní Brazílii.

Ekologie: Roste na okrajích vodních nádrží a toků, v mokřinách, bažinách, v pásmu od mořského pobřeží do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete v průběhu celého roku.

Echinodorus andrieuxii

Popis: Vytrvalá bylina, až 120 cm vysoká, se vzpřímeným oddenkem. Stvol je přímý, v průřezu trojhraný, křídlatý; listy jsou dlouze řapíkaté, listové čepele jsou kratší než řapíky, kopinaté až eliptické, 15–40 cm dlouhé a 4–17 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, se 3–5 žilkami, lysé. Květenstvím je klas nebo lata, květy jsou nahloučeny v početných přeslenech; listeny jsou kopinaté; kališní lístky jsou vejčité, asi 4 mm dlouhé, kožovité, korunní lístky jsou obvejčité, bílé, pestíky jsou početné, nahloučené v husté hlávce, tyčinek je 12. Plody jsou nažky se zobánkem.

Poznámka: Dříve bývaly rozlišovány druhy Echinodorus andrieuxii a Echinodorus subalatus, studie z roku 2008 oba tyto druhy spojila.

Echinodorus subalatus
Echinodorus subalatus
Echinodorus subalatusEchinodorus subalatus
Echinodorus subalatus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 2. 2015 (Belize, Orange Walk).

Literatura:
Lehtonen, S. (2008): An integrative approach to species delimitation in Echinodorus (Alismataceae) and the description of two new species. In Kew Bulletin, 63: 525–563.