ECHINOPS LONGISETUS A. Rich. – bělotrn / ježibaba

Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Echinops longisetus

Rozšíření: Endemit Etiopie, vyskytuje se zejména v Etiopské vysočině ve střední části země.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy, pastviny, okraje stálezelených nebo vřesovcových lesů, ale i okraje cest. Lokality leží v nadmořské výšce 2000–4000 m.

Echinops longisetus

Popis: Statný keř nebo menší stromek 1,5–4(–6) m vysoký; kmínek je často nevětvený, 2–7 cm tlustý, žlutavý, se síťovitě rozpraskanou borkou, mladé větve jsou červenohnědé, vlnatě chlupaté. Listy bývají nahloučené na konci kmínku, jsou střídavé, krátce řapíkaté až přisedlé, v obrysu úzce eliptické až obkopinaté, až 45 cm dlouhé a 15 cm široké, hluboce laločnaté až peřenosečné, na bázi srdčité, na koncích úkrojků vytažené do dlouhých ostnů, na líci jsou pavučinaté až olysalé, na rubu hustě bíle plstnaté. Úbory tvoří kulovité strbouly vyrůstající na 10–20(–40) cm dlouhých stopkách; každý úbor je jednokvětý, 5–5,5 cm dlouhý; vnější zákrovní listeny jsou 2–3 cm dlouhé (za plodu se prodlužují), delší než vnitřní, na vrcholu nesou 2–7 svazečků brvitých osténků, vnitřní jsou na vrcholu třásnité, ale bez osténků; květy jsou 3,5–4 cm dlouhé, krémové, růžové, červené až červenofialové, s lysou trubkou. Nažky jsou 1,6–1,8 cm dlouhé a 1,5–2 mm široké, hustě chlupaté, na vrcholu s kruhem šupinek.

Poznámka: Do rodu Echinops náleží asi 120 druhům rozšířených v Evropě, na Blízkém a Středním východě a v Africe. V její subsaharské části je známo asi 20 druhů, z nich 12 roste v Etiopii, z toho jsou 4 druhy endemické. Druh E. longisetus je z nich nejmohutnější.

Echinops longisetus
Echinops longisetusEchinops longisetus
Echinops longisetus
Echinops longisetus
Echinops longisetus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 31. 10. a 7. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park, Sone; Lalibela, masiv Abuna Yosef, Tadios Amba).