Syn.: Echinops dumosus Hayek, nom. inval.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Echinops microcephalus

Rozšíření: Balkánsko-maloasijský druh. V Evropě roste v Albánii, jižní části Srbska, v Severní Makedonii, Řecku, Bulharsku a v jihovýchodním Rumunsku, přesahuje do Turecka, kde je znám z thrácké i anatolské části, rovněž tak se vyskytuje na ostrovech v Egejském moři.

Ekologie: Provází stepní trávníky, kamenité pastviny a narušená místa, vystupuje až do nadmořské výšky 900 m.

Echinops microcephalus

Popis: Vytrvalá ostnitá bylina, lodyhy jsou četné, víceméně přímé, 40–60 cm vysoké, hustě olistěné až pod květenství, obvykle pavučinatě chlupaté, často se žláznatými hrbolky. Listy jsou v obrysu kopinaté, peřenosečné, s 6–12 páry krátce trojúhelníkovitých úkrojků, na líci pavučinaté, na rubu žláznaté, s tuhými ostny. Květenství tvoří kulovité strbouly úborů 2–4,5 cm v průměru; jednotlivé úbory jsou 1,5–2,5 cm dlouhé, jednokvěté, s 20–28 úzce kopinatými zákrovními listeny, z nichž vnější jsou 1–1,2 cm dlouhé; koruna je trubkovitá, modrá, s trubkou asi 4 mm dlouhou a cípy asi 7 mm dlouhými. Nažky jsou hustě chlupaté; štětiny chmýru jsou na bázi srostlé.

Poznámka: Nejblíže příbuzným druhem je Echinops ritro, který ale na lodyhách i listech postrádá žláznaté hrbolky a strbouly úborů má na lodyze obvykle stopkovitě odsazeny.

Echinops microcephalus
Echinops microcephalus
Echinops microcephalus

Fotografováno dne 22. 6. 2019 (Severní Makedonie, Delisinci).